Dodik: Bošnjački zvaničnici brane zločine nad Srbima
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da su bošnjački zvaničnici Bakir Izetbegović, Zlatko Lagumdžija i Fahrudin Radončić, sastajući se u Predsedništvu BiH sa Naserom Orićem, pokazali da "brane zločine" nad Srbima u Podrinju.
Milorad Dodik je rekao da njihov jučerašnji sastanak sa ratnim komandantom Srebrenice Naserom Orićem, za kojim su srpski pravosudni organi raspisali međunarodnu poternicu zbog zločina nad Srbima u Podrinju tokom rata u BiH, "nije odbrana osobe, već zločina koji je počinjen i koji nije procesuiran". To je, poručio je Dodik, dokaz da je "BiH, koju oni grade, nemoguća".
On je kazao da "postoje nepobitni dokazi da je Orić odgovoran za zločine koji su počinjeni nad predstavnicima srpskog naroda na području Srebrenice", dodaviši da je "podrška koju je dobio od bošnjačkih političara dokaz da se nastavlja spirala zločina".
"Žalosno je da se Zlatko Lagumdžija, Bakir Izetbegović i Fahrudin Radončić mogu
ujediniti jedino oko pitanja odbrane onih koji su počinili zločine nad Srbima", ocenio je predsednik RS. Prema njegovim rečima, bošnjački zvaničnici su time samo doprineli jačanju razdora i nepovjerenja među narodima, dodavši da "Srbi u takvoj zemlji ne treba da žive".
Dodik je još ocenio da je podrška bošnjačkih političara Oriću "napad na pravosuđe i mešanje politike u njegov rad".
Predsednik RS je najavio da će narednih dana pozvati sve nosioce odgovornih funkcija u Republici Srpskoj i BiH i predložiti mere kojima će se onemogućiti donošenje bilo kakvih novih zakona na nivou BiH, posebno onih koji se odnse na Sud i Tužilaštvo, jer ih, kako je ocenio, ne poštuju bošnjački političari.
Komentarišući zahtev Srpske demokratske stranke (SDS) da srpski predstavnici u Savetu ministara BiH ne pojavljuju na sednicama dok se ne razreši situacija u vezi sa Orićem, Dodik je rekao da bi takva mera bila adekvatna.
Poredeći sastanak bošnjačkih funkcionera sa Orićem sa njegovim odnosom prema bivšoj predsednici Biljani Plavšić, koju je Haški sud optužio za ratne zločine, on je naveo da je Plavšićeva pravosnažno osuđena i da je izdržala kaznu, te da ima sva
građanska prava.
"Međutim, ovde je reč o početku pravosudnog postupka, niko nije ni rekao da je Naser Orić kriv, nego da je osumnjičen, ali se ovde čak ni sumnja ne dozvoljava", istakao je Dodik i naglasio da treba imati poverenje u pravosuđe Srbije, jer je ta zemlja uspela da izgradi sistem koji je sudio i Srbima, koji su činili ratne zločine i osuđivao na dugogodišnji zatvor.
"Evidentno je da nijedan zločin nad Srbima u Sarajevu nije procesuiran. Pravosudni sistem nije reagovao ni na zločine u selu Zalazje, koje je počinio Naser Orić sa svojim snagama, iako dokazi za to postoje", istakao je predsednik RS i podsetio da je pravosuđe RS ranije pokrenulo slučaj Orić, ali da ga je Tužilaštvo BiH preuzelo u svoju nadleznzost.
Dodik je naglasio da je neprihvatljiva tvrdnja ministra bezbednosti BiH Fahrudina Radončića da ministar pravde BiH Bariša Čolak neće potvrditi Interpolovu poternicu za Orićem.
"Odbacujem i način na koji je to rečeno, ali to nije stvar Radončićeve odluke. On ne može naređivati ministru pravde šta da čini. To je još jedan dokaz da organi BiH ne treba da postoje", konstatovao je Dodik.