"Standard": Hrvatska je pet godina na ivici EU
"Pristupanje Hrvatske EU bilo je pre svega psihološki važno Hrvatima jer su želeli da se distanciraju od postjugoslovenskih država na jugu, i istovremeno da se okonča era tranzicije, ali je nakon prijema usledilo jačanje ekstremno konzervativnih, nacionalističkih i liberalnih snaga", navodi bečki "Standard".
"64 odsto Hrvata navijalo za Srbiju protiv Brazila"
U tekstu povodom povodom pete godišnjice od prijema Zagreba u EU, bečki dnevnik navodi da je i u Hrvatskoj, kao i u mnogim drugim zemljama centralne i istočne Evrope, brzo nakon pristupanja bilo primetno da Brisel više ne može da izvrši nikakav reformski pritisak, a to je vodilo ka jačanju ekstremno nacionalističkih snaga.
One su ćutale do članstva, a potom se formirale pre svega u civilnom društvu i agitovale protiv manjina i to "pre svega srpske, čija se situacija odmah pogoršala", konstatuje "Standard".
"Standard" ističe da je došlo do brojnih inicijativa i referenduma za jačanje ekstremno konzervativne slike porodice i društva, koju je podržavala hrvatska katolička crkva, koja je u poređenju sa crkvama drugih evropskih država daleko desno orijentisana. List navodi da, kao i u susednoj Srbiji i Bosni i Hercegovini i u Hrvatskoj nedostaje svest o sekularizmu.
Politikolog Žarko Puhovski kaže da narod na jesen odlučuje o velikom ograničavanju prava manjina i da će, ako to izjašnjavanje bude uspešno, to predstavljati jasno okretanje u desno.
"Međutim još uvek smo baletani koji balansiraju na rubu tih struja", dodao je on i ukazuje da desno od HDZ-a nema značajnijih partija.
"Standard" ističe da je upadljiv bio i pokušaj da se vetom zaustave pristupni pregovori sa Srbijom, što je bilo neuspešno.
"Sada Hrvatska želi što brže da uđe u unutrašnji krug EU i pristupi Šengenu kao i evrozoni. To bi bilo korisno za ostale članice, jer tako turisti iz tih zemalja ne bi morali više satima da čekaju na granicama, a Zagreb bi bio nadležan za zaštitu spoljne granice", navodi list.
"Standard" dodaje da i pored sporova sa susedima postoji određeno postjugoslovensko zajedništvo, i da to pokazuje ne samo činjenica da mnogi Slovenci rado letuju u Hrvatskoj, već i istraživanje prema kojem je 64 odsto Hrvata navijalo za Srbiju protiv Brazila na Svetskom prvenstvu u Rusiji.