"Moramo pokazati da su EU i Balkan prirodni partneri"
Direktorka Beogradskog fonda za političku izuzetnost Sonja Liht smatra da zemlje Zapadnog Balkana moraju da pokažu da mogu da reše bilateralne probleme, jer time dokazuju da mogu biti atraktivni partner EU.
Liht je, tokom sinoćne diskusije na bečkom Bruno Krajski forumu posvećenoj širenju EU na Zapadni Balkan, istakla da je pristupanje država regiona veliki izazov.
- Moramo pokazati da su EU i Zapadni Balkan prirodni partneri, jer će u suprotnom demokratski potencijal na obe strane biti oštećen - uverena je ona.
Liht ukazuje da treba dnevnu politiku staviti po strani i istaći svetski značaj EU i pokazati da Zapadni Balkan podržava zajedničke evropske vrednosti.
Direktor makedonske nevladine organizacije "Savez za demokratske inicijative" Albert Musliu pozdravio je rešenje Grčke i Makedonije u sporu oko imena makedonske države.
Prema njegovim rečima premijeri dve zemlje su nađenim kompromisom pokazali kako ličnu, tako i političku hrabrost.
Govoreći o širenju EU Musliu naglašava da pristupni pregovori i izgledi na članstvo u NATO Makedoniju drže ujedinjenu.
I direktor "Albanskog medijskog instituta" Remzi Lani smatra da je dogovor Skoplja i Atine važan korak.
On, takođe, smatra da Beograd i Priština mogu da se pomire samo u "evropskom kontekstu".
- Makedonija kao demokratija može preživeti samo u EU. I Beograd i Priština mogu da se pomire samo u evropskom kontekstu. Tražene reforme, koje zemlje ne primenjuju iz sopstvenog interesa, već primarno zbog Brisela, su ključne za razvoj država - objasnio je on.
Lami je kazao da su šefovi vlada EU "posvađaniji" nego njihove kolege na Balkanu.
Pristupni pregovori se, prema njegovim rečima, i pored interne krize EU, ne spore na Balkanu.
- Iako brod bude tonuo, želimo da budemo u njemu - rekao je Lami dodajući da posebno Albanija ima velike nade u skorije članstvo.
EU preštavlja, kako kaže, posebno za mladu generaciju pravu nadu.
Zoltan Martinuš iz Generalnog sekretarijata Saveta EU pozvao je kandidate za pristupanje Uniji da se više angažuju u glavnim gradovima članica EU.
Kandidati se, prema njegovim rečima, posebno fokusiraju na Brisel, iako najveći broj impulsa dolazi iz zemalja članice.
Martinuš je izrazio nadu da će procesi podstaknuti u maju u Sofiji biti nastavljeni na predstojećem Samitu i da će biti preduzeti odlučujući koraci kako bi se Zapadni Balkan dalje približio EU.