Hrvatska neće priznavati diplome iz Srbije i BiH?
Dekan visoke škole za ekonomiju, preduzetništvo i upravljanje "Nikola Šubić Zrinski" iz Zagreba izjavio je da se diplome iz Srbiji i BiH neće priznavati u Hrvatskoj.
On je za “Glas Slavonije“ rekao kako će do toga doći jer te diplome ne ispunjavaju potrebne kriterijume.
U Agenciji za nauku i visoko obrazovanje ta informacija je i potvrđena.
Iz te Agencije pojasnili su da se priznavanje inostranih visokoškolskih kvalifikacija (IVK) u Evropi, te u državama članicama EU sprovodi prema smernicama Lisabonske konvencije.
- Priznavanje IVK-a podrazumeva formalno potvrđivanje vrednosti insotrane visokoškolske kvalifikacije i ono ne stvara nikakva statusna prava niti se njime dodeljuju akademski stepeni, nazivi, ili bilo kakve druge titule prema hrvatskim propisima. U postupku vrednovanja inostrane visokoškolske kvalifikacije uzima se u obzir isključivo stepenj postignutih znanja, veština i koje su stečene kvalifikacijom, bez upoređivanja studijskih programa - poručili su iz Agencije, prenosi portal Indeks.hr.
Agencija sprovodi postupak stručnog priznavanja IVK-a, za šta je potrebno ispuniti nekoliko kriterijuma.
Prvi je da visokoškolska kvalifikacija mora biti izdata od akreditovane visokoškolske institucije, a inostrani visokoškolski program akreditovan od nadležnog akreditacijskog tela te države.
U slučaju združenog programa/kvalifikacije (joint degree) sve institucije koje učestvuju u sprovođenju studijskog programa, kao i sam studijski program, moraju biti akreditovani od strane nadležnih akreditacionih tela država u kojima se svaka od institucija koje učestvuju u združenom programu nalazi, piše “Glas”.
Osim toga, prilikom vrednovanja IVK, uzimaju se u obzir i minimalni nivo i vrsta kvalifikacije nužna za pristupanje studijskom programu čijim se završetkom stiče kvalifikacija za koju se priznavanje traži, odnosno pristup daljem obrazovanju i/ili zapošljavanju koje kvalifikacija nudi.
Ako svi navedeni kriterijumi nisu ispunjeni, Agencija nije u mogućnosti da u potpunosti prizna inostranu visokoškolsku kvalifikaciju.
- U slučaju kriterijuma akreditovanosti inostrane visokoškolske institucije važna je verodostojnost nadležnog akreditacionog tela, odnosno da je ono prošlo relevantno međunarodno vrednovanje, što nažalost, odnedavno nije slučaj ni s jednom nadležnom agencijom za spoljno osiguravanje kvaliteta u visokom obrazovanju u BiH i Republici Srbiji - pojašnjavaju iz Agencije za nauku i visoko obrazovanje RH.
- U prilog svemu navedenom ističemo i činjenicu da je Univerzitet u Mostaru, u cilju potvrde kvaliteta svojih studijskih programa i kvalifikacija, zatražilo te prošlo međunarodni postupak reakreditacije svojih studijskih programa koje je sprovela hrvatska Agencija za nauku i visoko obrazovanje, a koja je međunarodno akreditovana te je punopravna članica svih relevantnih evropskih udruženja agencija za spoljno osiguravanje kvaliteta - odgovorili su iz Agencije.