"Krvavi Uskrs" na Plitvicama: Sećanje na dan kada je jedan Srbin ubijen, a njih 17 zverski mučeno
Danas se navršava 27 godina od upada hrvatskih specijalaca na područje Nacionalnog parka "Plitvice", kada je poginuo srpski teritorijalac Rajko Vukadinović (32) iz Korenice, dok je 17 Srba zarobljeno i krvnički mučeno do razmene zbog pogibije "redarstvenika" Josipa Jovića, saopštio je Dokumentaciono-informacioni centar "Veritas".
Iz "Veritasa" podsećaju da Hrvatska svake godine na vrlo visokom nivou obeležava pogibiju Jovića, koji je proglašen "prvom žrtvom domovinskog rata", iako je tadašnji ministar policije Josip Boljkovac više puta javno govorio i u svojoj knjizi "Istina mora izaći van" zapisao da je obdukcija pokazala da je pogođen metkom iz takozvane "pumparice" - jurišne američke automatske puške uvezene iz Singapura, kakve je imala hrvatska policija.
Posle ove akcije, hrvatska policija je na Plitvicama formirala policijsku stanicu koja se održala do kraja avgusta 1991. godine, kada je zbog nemogućnosti funkcionisanja zbog kontrole JNA i rasformirana.
Kontrolu nad Nacionalnim parkom "Plitvička jezera" preuzele su krajiške vlasti i zadržale je sve do avgusta 1995. godine.
Akcija hrvatske vojske 31. marta usledila je u nameri uvođenja ustavnopravnog poretka Hrvatske na području Plitvica.
Ona je sprovedena nakon što su krajiški Srbi krajem februara doneli "Rezoluciju o razdruživanju od Hrvatske", koja je prethodno donela odluku da na njenoj teritoriji ne važe savezni zakoni.
U kontekstu takvog stanja, Srbi su 25. marta 1991. godine organizovali "miting istine" na Plitvicama, na kojem se zahtevalo da Plitvička jezera ostanu u sklopu Srpske autonomne oblasti Krajine, što je i realizovano, a na ulazima u nacionalni park na jarbolima bile su srpske i jugoslovenske zastave koje su 31. marta hrvatski specijalci trijumfalno pokidali, uništavajući sve što je srpsko.
Plitvički događaj se prema mnogim izvorima uzima kao početak rata u Hrvatskoj devedesetih godina prošlog vijeka.
Toga dana, pravoslavni vernici su slavili Cveti, a katolici Uskrs, zbog čega su mediji ovaj događaj i nazvali "krvavi Uskrs".