Zašto se osipaju Oružane snage BiH?
U poslednje dve godine Oružane snage Bosne i Hercegovine napustilo je više od 500 profesionalnih pripadnika. Godine 2016. otišlo je 230 pripadnika Oružanih snaga, podaci su Ministarstva odbrane BiH, dok je, prema pisanju medija, prošle godine vojsku napustilo 300 ljudi. Kao razloge, navode se finansije, ali i funkcionisanje u opštem društveno ambijentu. Primeri, koje su mediji navodili, a najbolje ilustruju stanje u Oružanim snagama BiH, su informacije da je i hrane često nedostajalo u kasarnama, piše Radio Slobodna Evropa.
"Nisam videla nijednu svetlu tačku"...
Prvi korak ka boljem finansijskom statusu vojnika i podoficira u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine napravili su poslanici Predstavničkog doma Parlamenta BiH. Oni su podržali izmene Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, kojim se predviđa povećanje koeficijenata za plate više od sedam hiljada vojnika i podoficira. Državni poslanici kažu da na ovaj način žele, bar malo, zaustaviti osipanje Oružanih snaga BiH.
Među onima koji su napustili Oružane snage, ali i Bosnu i Hercegovinu, je Marija Miličević, koja je od vojnika došla na mjesto poručnika. Marija trenutno živi u Nemačkoj. U razgovoru za Radio Slobodna Evropa objašnjava razloge zbog kojih profesionalni vojnici odlaze.
- Razlog zašto sam ja otišla iz vojske nije uopšte novčani, nego što apsolutno nisam videla nijednu svetlu tačku u mom ostanku u Oružanim snagama. Mislim da iza toga stoji puno drugih stvari. Na primer, morate platiti sami sebi hranu, jer onu hranu koju vam daje država Bosna i Hercegovina ne možete jesti - objašnjava Marija Miličević.
Za osamdeset posto pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine plate su ispod prosečnih i iznose nešto više od 600 KM (300 evra). Zbog toga su predložene zakonske izmene, kako bi se vojnicima i podoficirima povećali koeficijenti za obračun plata.
- Vojnici su naročito oštećeni, nalaze se u teškom materijalnom stanju, a rade u institucijama BiH. Odnos prema njima je odnos prema državi Bosni i Hercegovini - rekao je tokom rasprave u Parlamentu BiH poslanik Nezavisnog bloka Salko Sakolović.