Šta se dešavalo u BiH: Ko je koga hteo da ubije i što se uplašila Kolinda?
Bezbednost lidera Saveza za bolju budućnost Fahrudina Radončića je navodno ozbiljno narušena, piše sarajevski portal Dnevni avaz i dodaje da je "razotkrivanje zavere" počelo u januaru, nakon podizanja bezbednosnih mera zbog dolaska hrvatske predsednice u Sarajevo i ubistva Olivera Ivanovića na KiM.
Ovaj portal, naime, tvrdi da je hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović upravo zbog toga naprasno otkazala dolazak u Sarajevo, dok ju je ministar spojnih poslova BiH Igor Crnadak uzaludno čekao na aerodromu.
Ispostavilo se, navodi portal, da su hrvatske službe došle do informacije da treba ubiti "predsednika".
Pročitajte još:
* Sarajevo: A Hrvatska da se izvini Bosni?
* "Svi pričaju o Srpskoj, a o naoružavanju Bošnjaka niko ne piše"
"Prema operativnim podacima MUP-a, koji je trebalo da ostanu skriveni od javnosti, Damir Mehić je 17. januara prelazio granicu na prelazu Uvac i otvorilo se pitanje da li je on trebalo da izvrši atentat na 'predsednika'", navodi portal, uz podsećanje da je samo dan ranije u Kosovskoj Mitrovici ubijen srpski političar Oliver Ivanović.
Mehića su u apartmanu hotela "Vučko" na Jahorini uhapsili pripadnici Antiterorističke jedinice MUP-a RS, u saradnji s pripadnicima federalnog MUP-a, nakon čega je on predate Federalnoj Upravi policije. Reč je, dodaje se, o čoveku koji je pet godina bio u bekstvu zbog ubistva Emira Džinića u Tuzli, 2013.
Kod Mehića je, osim pištolja, pronađeno više originalnih identifikacionih dokumenata BiH, među kojima su i lična karta izdata na ime Almir Fejzić i dokumenti izdati u Prištini, na ime Esat Benushai.
Zabrinjavajuće je, konstatuje Avaz, to što je Mehić na originalnim zvaničnim dokumentima BiH imao svoju fotografiju, ali podatke Almira Fejzića, koji je živ i koji je priznao da je znao da mu je identitet ukraden, ali to nije smeo to da prijavi.
A po dovođenju u tuzlanski zatvor, Mehić se navodno hvalisao da su Osman Mehmedagić Osmica i Dubravko Čampara, koji su vodili njegov slučaj, obećali amnestiju ako ukloni Radončića.
Kod Mehića je prilikom hapšenja pronađena velika količina novca, čija sudbina nakon oduzimanja nije poznata.
Kako tvrde Avazovi izvori, kada su inspektori Mehića odveli na razgovor, dočekali su ga Osman Mehmedagić Osmica, direktor OSA-e, i Dubravko Čampara, tužilac BiH.
Mehić se potom u tuzlanskom zatvoru hvalio da je s Osmicom i Čamparom sklopio "deal", kojim su mu, tvrdi Avaz, ponudili slobodu za F. R. (Fahrudina Radončića).