Miro Kovač: Evo kako rešiti spor u Piranskom zalivu?
Bivši ministar za spoljne i evropske poslove Miro Kovač (HDZ) predlaže da Slovenija i Hrvatska spor oko granice u Piranskom zalivu, o čemu postoji i odluka arbitražnog suda, reše po ugledu na Nemačku i Holandiju u zalivu Dolart, gde dve države nisu utvrdile granicu.
Kovač, naime, smatra da bi Slovenija i Hrvatska po tom principu trebalo da sklope sporazum o upravljanju Piranskim zalivom na korist jedne i druge strane.
Pročitajte još:
* Granični spor: "Hrvatska poručila da želi više, ali - neće moći"
* Napeto u Piranskom zalivu: Može li Slovenija da tuži Hrvatsku?
- Time bismo pokazali da je pobedila kooperacija, a ne konfrontacija. To je jedini razuman izlaz iz ove zamršene situacije. Dogovora Hrvatske i Slovenije o promeni granice na moru nema. Hrvatska će stoga morati da nastavi da poštuje svoj Ustav i svoje zakone i nadzire svoje granice, znači kontroliše morski prostor do središnje crte između hrvatskog i slovenskog kopna - rekao je Kovač za "Jutarnji list".
Prema njegovim rečima, pokušaj jednostrane primene odluke o arbitraži, koju je Hrvatska odbacila je narušavanje međunarodnog prava.
- Kršenje hrvatskog suvereniteta se ne sme tolerirsti - poručio je Kovač.
Kovač, koji je i predsednik saborskog Odbora za spoljnu politiku, smatra da je predsednik Evropske komisije Žan Klod Junkcer u pravu kada kaže da treba sprečiti kršenje međunarodnog prava, misleći pritom na zemlje jugoistočne Evrope.
Napominje, međutim, da Evropska komisija vrlo dobro zna da je upravo zbog kršenja međunarodnog prava Hrvatska bila primorana da izađe iz sporazuma o arbitraži.
Iako zvanično Hrvatska i dalje ostaje na svojoj poziciji da arbitražnu odluku pravno ne može da prizna jer je slovenačka strana naočigled kompromitovala taj proces, "Jutarnji" piše da se iz hrvatske vlade ipak nezvanično mogu čuti pojašnjenja da zapravo tu prevelikog spora nema i da je više reč o tehničkom pitanju - kako na osnovu arbitražne odluke doći do bilateralnog dogovora.
"Jutarnji" primećuje i da je izostao zvavnični stav Ministarstva spoljnih i evropskih poslova i vlade na jučerašnju izjavu Junkera da granični spor nije samo bilateralno pitanje, nego utiče na celu Evropsku uniju.
Junker je rekao i da će EU nastaviti da posreduje na osnovu arbitražne presude, kao i na perspektivu zemalja zapadnog Balkana, te dodao da Komisija ne želi incidente između dveju država.
Ljubljansko Delo u današnjem izdanju piše da će Junker do kraja januara pozvati premijere Hrvatske i Slovenije, Andreja Plenkovića i Miru Cerara, u Brisel a povodom primene arbitražne presude o granici u Piransom zalivu.