Napeto u Piranskom zalivu: Može li Slovenija da tuži Hrvatsku?
Koen Lenerts, predsednik Evropskog suda pravde pred kojim Slovenija najavljuje moguću tužbu protiv Hrvatske, izjavio je da države članice Evropske unije mogu pred sudom da tuže jedna drugu, ali to moraju da učine sporazumno, prenosi Hina. U razgovoru za jučerašnje izdanje ljubljanskog "Dnevnika" predsednik suda EU sa sedištem u Luksemburgu rekao je da su takve tužbe retke.
- U sporazumima postoji odredba da države članice mogu pred sudom da podnesu tužbu jedne države protiv druge. One to moraju da učine sporazumno i ako se dogovore da će sa time na sud, onda to mogu da učine - kazao je Lenerts.
On nije želeo da komentariše predmet graničnog spora između Slovenije i Hrvatske navodeći da u njega nije dobro upućen, pa stoga o njemu može da govori samo načelno i uopšteno.
- Na primeru spora između Nemačke i Austrije sud EU bi, ako bi tužba bila podneta, pomogao Sloveniji i Hrvatskoj da se saglase o tumačenju arbitražnog aranžmana. Nemačka i Austrija sudu su iskazale poverenje, ali su pre toga morale da se usaglase - objasnio je Lenerts.
Pročitajte još:
* Slovenija poručila Hrvatskoj: Ne damo saglasnost!
* Velt: Hvatska je u svađi sa svim susedima, "eksploziv ispod EU"
Slovenački ministar spoljnih poslova Karl Erjavec izjavio je da je hrvatska policija, prateći savudrijske ribare, juče ujutru kršila slovenački suverenitet ulaskom u vode Piranskog zaliva koje je arbitražni sud dodelio Sloveniji.
- Hrvatska policija krši slovenački suverenitet, nedopustivo je da strani državni organ bez dozvole u našem moru sprovodi određene aktivnosti - kazao je Erjavec za slovenačku POP-TV.
Državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Slovenije Boštjan Šefic izjavio je prethodno, povodom prvog dana slovenačke jednostrane primene arbitražne odluke o granici na moru sa Hrvatskom, da je tokom jutra zabeležen jedan incident, ali da ih tokom dana više ne očekuje.
Navodi se da je Šefic izneo i dalja očekivanja i mere slovenačkih vlasti u Piranskom zalivu, odnosno Savudrijskoj vali.
Šefica je rekao da su nešto pre sedam sati ujutro "u slovenačko more" u zalivu uplovila tri hrvatska ribarska broda praćena hrvatskim policijskim brodovima.
- Slovenska policija odmah je reagovala i dokumentovala događaj - naveo je Šefic i dodao da se situacija kasnije smirila.
On je kazao da je "slovenačka policija hrvatske ribare upozorila da se nalaze u slovenačkom moru i da su nezakonito prešli državnu granicu, čime čine prekršaj", kao i da će "policija zato kasnije sprovesti odgovarajuće postupke za taj prekršaj".
- Slovenački državni organi nadziru celokupno slovenačko more i imaju situaciju u potpunosti pod kontrolom - kazao je Šefic.
Državni sekretar u slovenačkom Ministarstvu unutrašnjih poslova dodao je da "nažalost dolazi do incidenata i prekršaja sa hrvatske strane".
- Mi ćemo učiniti sve da toga bude što manje i da do toga ne dolazi, a u takvim ćemo slučajevima, ako se dogode, postupati po zakonu i izricati novčane kazne - rekao je Šefic.
On je naveo da će "od današnjeg dana Slovenija kažnjavati i pokretati postupke protiv svih onih koji nezakonito ulaze u slovenačko more".
Hina prenosi navode slovenačkih medija da brodove slovenačke policije koji reaguju u takvim situacijama prati i ribarska inspekcija, kao i da će policija u postupcima protiv prekršilaca, ako budu novčano kažnjeni, sudska rešenja slati u Hrvatsku, a možda i naplaćivati kazne onima koji se na rešenja budu oglušili prilikom njihovog ulaska u Sloveniju.
- Prekršajni postupak je precizno regulisan i u slučajevima kad je počinilac iz druge države. Ako hrvatski organi ne bi želeli, mi imamo i druge mogućnosti da im ta rešenja uručimo i naplatimo kazne - dodao je Šefic.
On je naglasio sa će slovenačka policija zaštititi svoje ribare u zalivu koji love u slovenačkom moru, kao i da na tom području ne mogu da deluje organ druge države.
- Spremni smo da reagujemo na odgovarajući način, a za to imamo i odgovarajuće planove, iako se nadamo da do toga neće doći - kazao je Šefic.