Rat na Balkanu? Male su šanse za to
Šanse da naredne godine na Balkanu dođe do ozbiljnijeg oružanog sukoba izrazito su male, smatraju sagovornici Danasa, upitani da prokomentarišu izveštaj američkog Saveta za međunarodne odnose koji je region bivše Jugoslavije svrstao na listu od 30 potencijalnih žarišta koji bi u 2018. mogli da prerastu u velike ratove.
Balkan - treća kategorija pretnji
Savet za međunarodne odnose, nevladina organizacija sa sedištem u Njujorku, u svom godišnjem izveštaju "Preventivni prioriteti" identifikovao je 30 žarišta, koja, po njihovoj proceni, mogu da prerastu u ratne konflikte u 2018. godini. U tom nedavno objavljenom dokumentu, govori se i o Balkanu, koji je svrstan u treću kategoriju kao "niskoprioritetna pretnja".
Ovakva kategorizacija Balkana, prema rečima Vlada Radulovića, izvršnog direktora Atlantskog saveta Srbije, nije donela ništa novo.
- Balkan je svrstan u treću, najbenigniju grupu oblasti kojima preti izbijanje konflikata. Međutim i pored toga što su jako male šanse da do sukoba ozbiljnijih razmera dođe u narednoj godini, dobro je što je savet prepoznao bezbednosne pretnje u regionu - navodi Radulović, dodajući da nema mesta dramatizaciji i da ozbiljna vojna konfrontacija u dogledno vreme nije izgledna.
Igor Novaković, istraživač Centra za međunarodne i bezbednosne poslove ISAC fonda, takođe smatra da ne postoji mogućnost da naredne godine izbiju međunacionalni oružani sukob u regionu. On ističe da izveštaj razmatra bezbednosne pretnje iz perspektive američke spoljnopolitičke perspektive.
- U tom kontekstu, pokušaj Rusije, i donekle Turske, da preko Balkana ostvare svoje interese, mogu da budu shvaćeni kao ugrožavanje bezbednosti. Takođe, verovatno su imali u vidu i migrantsku krizu kada su Balkan svrstavali na spisak potencijalnih ratnih žarišta - smatra Novaković.
Najveća pretnja - rat između SAD i S. Koreje
Do spiska žarišta, došlo se na osnovu ankete koju je popunilo više od 400 američkih zvaničnika. Prema rečima, Zorana Dragišića, profesora na Fakultetu bezbednosti i narodnog poslanika na listi Srpske napredne stranke, takva metodologija istraživanja nije najpouzdanija.
Međutim, on dodaje da je nesporno da u regionu postoje brojna otvorena pitanja, i ističe da svaka oblast sa otvorenim pitanjima ima određeni konfliktni potencijal.
- Pitanje Kosova je otvoreno, situaciju u Bosni i Hercegovini možemo da nazovemo i zamrznutim konfliktom. Takođe, ne može se zanemariti činjenica da je balkanskom rutom poslednjih godina prešlo preko milion ljudi. Na sve to imamo i problem povratka boraca Islamske države - ističe Dragišić, očekujući da će regionalni međunacionalni konflikti u narednoj godini da se zadrže na nivou političkih prepucavanja.
Savet za međunarodne odnose je u svom izveštaju kao najveću globalnu bezbednosnu pretnju u narednoj godini prepoznao mogućnost izbijanja rata između SAD i Severne Koreje. Pored ovog potencijalnog sukoba, u najrizičniju grupu spada i mogući rat između SAD i Irana, kao i vojni konflikt između Rusije i članica NATO.