Ganićeva strana nudila novac zaštićenom svedoku
Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izjavio je danas da je bosanska strana u slučaju Ejupa Ganića, došla do jednog od zaštićenih svedoka, nudila mu novac i vršila pritisak na njega da promeni svedočenje pred sudom u Londonu.
"Biće ispitano ko je, kada i na koji način vršio pritisak na zaštićenog svedoka, kao i ko je otkrio njegov identitet“, najavio je Vukčević, govoreći o slučaju Ganića, bivšeg člana ratnog Predsedništva BiH, osumnjičenog za ratne zločine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 2. i 3. maja 1992. nad pripadnicima JNA.
Ističući za beogradski dnevni list "Danas" da je "tu bilo dosta falsifikata", Vukčević je naveo da su londonskom sudu upućene izjave dvojice zaštićenih svedoka, jer je bosanska strana došla do jednog od njih, nudila mu novac i vršila pritisak "da bi sudu prezentovali kako smo mi tim svedocima nudili novac".
"Prvo je pomenuto da je iz Tužilaštva za ratne zločine to učinjeno, a onda kada im je neko skrenuo pažnju da Tužilaštvo nikada u istoriji nije ponudilo nekome bilo kakav mito, niti ima sredstva za to, onda su prebacili da su to uradili policajci Republike Srpske", rekao je Vukčević, navodeći da se sve to događalo u Bosni.
Podsetivši da je ročište u Londonu u slučaju Ganić počelo 5. jula i završilo se 14. jula, Vukčević je rekao da su dokazi prezentovani, da se "radi o fazi istrage u Srbiji" i da postoji osnovana sumnja da je Ganić bio u grupi ljudi koja je izvršila ratni zločin.
On smatra da je protivnička strana nedostojno postupila u tom sporu, jer je ispod svakog nivoa stvar prebacivati sa pravnog na politički teren diskvalifikacijom Srbije kao države i izmišljotinama da je predsednik Srbije Boris Tadić sa predsednikom RS Miloradom Dodikom sačekao Biljanu Plavšić, kada je doputovala iz Stokholma privatnim Dodikovim avionom.
"Istina je da je doputovao njegovim privatnim avionom, ali predsednik Tadić je nije dočekao, kao ni bilo ko od srpskih zvaničnika", naglasio je Vukčević.
Prema njegovim rečima, niko iz Srbije nije vršio pritisak na Tužilaštvo, ali je Ministarstvo pravde moralo zbog nekih tekstova u štampi pismom da demantuje da je postojao bilo kakav dogovor i pregovor sa bosanskom stranom u vezi sa slučajem Ganić.