Vašington priznao crnogorski jezik, međunarodni kod biće CNR
Crna Gora je dobila međunarodni kod za crnogorski jezik u okviru ISO međunarodnog standarda, saopštio je na konferenciji za novinare direktor Nacionalne biblioteke Crne Gore "Đurđe Crnojević" Bogić Rakočević. Oznaka za crnogorski jezik biće CNR.
![](/data/images/2017-12-05/700650_flag-2528921-1920_f.jpg?1513071747)
Bogić Rakočević ističe da je Vašington ne samo priznao postojanje crnogorskog jezika, nego i potvrdio da on nije varijanta srpskog jezika, kako je do skoro isticano.
- Ovo je zaista lepa vest za nas. Ujedinjeni savetodavni komitet za kodifikaciju jezika, sa sedištem u Kongresnoj biblioteci u Vašingtonu, odobrio je zahtev biblioteke za definisanjem koda za crnogorski jezik. Oznaka za crnogorski jezik biće CNR, naziv na engleskom 'montenegrian', na francuskom "montenegrin", a u originalu "crnogorski jezik" - rekao je Rakočević, prenosi Cetinjski list.
Prema njegovim rečima, ISO 639 tablice biće ažurirane u nedeljama koje slede.
- Ovo je naročito važno za sistem kodiranja i katalogizacije knjiga - istakao je Rakočević.
Ovo je, prema rečima nekadašnje direktorke Nacionalne biblioteke "Đurđe Crnojević" Jelene Đurović, značajna vest za akademsku zajednicu, te crnogorsku kulturu uopšte.
- Nacionalna biblioteka je sprovodila skoro deset godina opsežne aktivnosti na dobijanju ovog koda. Ovo je veoma važno za međunarodnu razmenu bibliografskih informacija. Isplatilo se naše strpljenje, upornost i čvrsto uverenje da ćemo dobiti međunarodni kod za naš jezik - istakla je Đurovićeva.
Prvi pisani zahtev za dodelu međunarodnog koda biblioteka je uputila Tehničkom komitetu ISO 639 u julu 2008. godine, a kompletnu dokumentaciju prosledila u Vašington u septembru 2015. godine.
Zahtev je, nakon brojnih procedura, odobren tek u petak, 8. decembra 2017. godine.