Drina i dalje kriva
Dolazak članova trojnog Predsedništva Bosne i Hercegovine u Beograd i susret sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, kulminirao je incidentom bošnjačkog člana Bakira Izetbegovića i razotkrio farsu o odnosima u dogovorima političara dve zemlje. Izetbegović je kao makazama isekao hrvatskog člana Predsedništva Dragana Čovića i demantovao da će Sarajevo prema stavu Beograda krojiti svoju odluku o Kosovu.
Za razliku od prethodnih poseta rukovodstva BiH koje su, kako tumači Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, bile relaksirajuće, ova je dovela do zaoštravanja.
- To je nova praksa, pošto smo posle verbalnih prepucavanja ili incidenata poput onog u Potočarima, viđali smirivanje tenzija zajedničkom šetnjom Kalemegdanom i igranjem šaha. Sada nema toga, već su odnosi konstantno zaoštreni - kaže Popov za "Vesti".
Ističe da je to stanje posledica nadmetanja bosanskih političara koji se podizanjem krize na viši nivo, u stvari dodvoravaju svom biračkom telu.
- Imamo pothranjivanje te situacije na relaciji Izetbegović - predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, a pridružuje se i hrvatski član Predsedništva Dragan Čović - ukazuje Popov.
Prezrivi osmesi
Srpski šef diplomatije Ivica Dačić je ocenio da postupak Bakira Izetbegovića nije u skladu sa unapređenjem odnosa kao ciljem beogradskog sastanka.
- Više puta smo imali priliku da vidimo njegove izjave, koje su zaoštrile odnose ne samo sa Srbima, već i sa Hrvatima, a možda o svemu najbolje govore razmenjeni pogledi, Vučića i Čovića posle provokacije i osmeh koji je pokazao da se sa prezirom odnose na ovakav jedan postupak Izetbegovića - mišljenja je Dačić.
On smatra da ni Beograd nije nevin i da Dodiku daje podsticaj.
- Nikom od njih ne treba Evropska unija i sve rade da održe sadašnje stanje, pa zato neće dogovor i tako opstaju na grbači naroda. Ako bi mogli da saznamo njihovo imovinsko stanje, videli bismo da je narod pljačkan do gole kože - naveo je ovaj analitičar.
Izetbegović je svoj postupak pravdao otkrićem da je Čovića molio da ne govori da će odluku o priznanju Kosova prepustiti Beogradu, ističući da ne može Čović da odluči kakav će biti stav Predsedništva BiH.
- Radi se o potrebi potvrde suvereniteta kada su u pitanju međunarodni odnosi i spoljna politika BiH i donošenja odluka - dodao je Izetbegović.
Ozbiljna kriza
- Ovo ne govori o odnosima Srbije i BiH, već o unutrašnjim sve dubljim problemima u BiH. Ovde se radi o politici koja će najviše koštati građane BiH. Oni su izolovani, bez ekonomskog razvoja, a ko god da nešto ponudi, ovamo se traže neke teorije zavere, bez rešavanja problema. Dok građani ne kazne ovakvu vrstu pristupa bojim se da ćemo sa tim biti suočeni. Tome neću da doprinosim - naveo je Mladen Ivanić.
Potez Izetbegovića srpski član Predsedništva BiH Mladen Ivanić vidi kao njegovo dodvoravanje svojoj političkoj publici.
- Ne znam zašto se ovo desilo, bilo je apsolutno nepotrebno, jer će Predsedništvo donositi odluke. Ono nije priznalo Kosovo i evidentno je da nema šanse za drugačiju odluku. Ne razumem šta je bila njegova potreba osim da se publici u Sarajevu pokaže nekakav stav - kazao je Ivanić i dodao da je oćutao da ne bi blamirao zemlju iz koje dolazi i zemlju domaćina.
Oštra kritika Izetbegoviću je stigla i od Milorada Dodika koji ističe da srpska politika regionalne stabilnosti nema partnera u Sarajevu. Smatra da incident govori koliko je sledbenik politike svoga oca, definisane u Islamskoj deklaraciji, Alije Izetbegovića.
- Zato Izetbegović pokazuje nervozu i očigledno ne želi da održi konzistentnim nijedan dogovor sa Srbijom - zaključio je Dodik.