"Bosna nije i neće priznati Kosovo, a Bakir..."
Srpski član Predsedništva BiH Mladen Ivanić kaže da su za njega iskreni i otvoreni razgovori pozitivan aspekt današnje posete tročalnog Predsedništva BiH Beogradu, da je pozitivno u tome i što trgovinska razmena između dve zemlje raste bez obzira na politiku, a postupak Bakira Izetbegovića vidi kao "dodvoravanje" političkoj publici u Sarajevu.
On lično, kako kaže, oćutao je iz poštovanja prema zemlji iz koje dolazi i prema zemlji domaćinu to što je Izetbegović prekinuo predsedavajućeg Dragana Čovića na konferenciji za novinare koju je imao sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem i "ubacio" svoju verziju stava Predsedništva o KiM.
Pročitajte još:
* Čović je tri puta pitao za Kosovo - Izetbegović se složio, pa izazvao skandal
* Dačić o Izetbegoviću: Vučićevi i Čovićevi prezrivi osmesi sve rekli
Jer, kako je objasnio, taj potez Izetbegovića bio je nepotreban, s obzirom na činjenicu da BiH nije priznala Kosovo i da se to ne može promeniti.
- Činjenica je da BiH nije priznala Kosovo i to se ne može promeniti, a sve što se danas desilo ne govori o odnosima Srbije i BiH, već o odnosima unutar BiH koji tonu sve dublje u nepoverenje - rekao je Ivanić za Tanjug.
Kako objašnjava, postoje ljudi i političke grupacije koji žele napred i oni koji traže održavanje sukoba.
- Sa jedne strane imate ljude i grupe koji žele promene i gledaju u budućnost i one koji samo razmišljaju o prošlosti i u svemu traže želju da se održi sukob. Mislim da treba biti uporan, da Srbija i BiH treba da nastave da razgovaraju bez obzira na otpore, jedan član Predsedništva nije BiH - ističe Ivanić.
Kaže, međutim, da žali što današnja poseta "nije iskorišćena na pravi način".
- Ima toliko inicijativa, dve stvari za koje je Republika Srpska posebno zainteresovana, a koje se nisu desile zbog neke vrste blokada i sporosti zajedničkih institucija. Još uvek nije završeno oko mosta u Bratuncu. Srbija je svoj deo završila, BiH nije. Srbija je pre nekoliko meseci pokrenula priču o sređivanju svih mostova na Drini i to stoji. Nekome u Sarajevu očigledno ne odgovara povezivanje Srba sa jedne i druge strane Drine i mi moramo da nađemo načine unutar BiH da to prevaziđemo - objašnjava Ivanić.
Kako je rekao, BiH je najveći partner Srbije, a i Srbija polako postaje jedan od najznačajnijih partnera BiH.
Srećom, kaže Ivanić, političari ne utiču na ključne elemente ekonomije.
- Srbija vuče povećanje ekonomske razmene, što proističe iz toga da Srbija ima veliki rast društvenog proizvoda, pa i mi od toga imamo posredne koristi. Bilo bi bolje da je zdraviji politički ambijent, a tu je ključ da, pre svega bošnjački političari, izađu iz sklopa mišljenja da im je sve dozvoljeno i uđu u sklop otvorene saradnje pogotovo tamo gde imamo zajedničke interese - kaže Ivanić.
Kako kaže, ako neko ima interesa da se reši pitanje granice Srbije i BiH, to je BiH.
- Takvim dokumentom prestaju osnove za svaki sukob u budućnosti i ova vrsta politike je meni zato iracionalna i nepotrebna - zaključio je Ivanić.