"Tuđman, Šušak, Bobetko - zločinačko udruženje"
Kancelarija Tužilaštva Haškog tribunala saopštila je danas da je zadovoljna žalbenom presudom u predmetu protiv Jadranka Prlića i drugih, ističući da su Franjo Tuđman, Gojko Šušak i Janko Bobetko, kako stoji u presudi, "delili zločinačku nameru da etnički očiste Muslimane u BiH i da su doprineli postizanju tog cilja".
Žalbeno veće je danas izreklo presudu u predmetu Tužilac protiv Jadranka Prlića i drugih, koji je najobimniji žalbeni postupak pred Međunarodnim sudom, kao i poslednji predmet vođen pred njim, navodi se u saopštenju .
Pročitajte još:
* Ovako je Bosna reagovala na današnja dešavanja u Hagu
* Zašto se Kolinda još uvek nije oglasila?
* Hrvati osuđeni na 111 godina: Praljak popio otrov u sudnici
Veće je potvrdilo zaključak Pretresnog veća da su od polovine januara 1993. optuženi bili učesnici udruženog zločinačkog poduhvata, a da se Berislav Pušić pridružio u aprilu 1993.
Potvrdilo je da je zaključak Pretresnog veća da je cilj tog udruženog zločinačkog poduhvata bio stvaranje hrvatskog entiteta u Bosni i Hercegovini, koji bi omogućio ponovno ujedinjenje hrvatskog naroda, putem etničkog čišćenja muslimanskog stanovništva.
Žalbeno veće je potvrdilo skoro sve osuđujuće presude koje je Pretresno veće izreklo Jadranku Prliću, Bruni Stojiću, Slobodanu Praljku, Milivoju Petkoviću, Valentinu Ćoriću i Berislavu Pušiću u odnosu na događaje koji su se odigrali od 1992. do 1994. godine u osam opština i pet zatočeničkih centara na teritoriji Bosne i Hercegovine.
Potvrdilo je kazne koje je izreklo Pretresno veće, koje je osudilo Prlića na 25 godina zatvora, Stojića, Praljka i Petkovića na po 20 godina zatvora, Ćorića na 16 godina zatvora i Pušića na 10 godina zatvora.
Dok su ovih šest osuđenika privedeni pravdi zbog kampanje etničkog čišćenja, još vojnih zvaničnika i komandanata srednjeg i visokog ranga tek treba da budu izvedeni pred lice pravde zbog svojih zločina a mnogi od njih su dostupni hrvatskim pravosudnim organima, navodi Tužilaštvo.
Tužilaštvo u potpunosti daje podršku Kancelariji državnog tužioca Hrvatske i očekuje da će ono hitno procesuirati ove slučajeve. Tužilaštvo takođe poziva hrvatske vlasti da dozvoje da procec pravde napreduje nezavisno i nepristrasno, što uključuje i to da olakšaju saradnju pravosudnih sistema u regionu, navodi se u saopstenju.