Hrvatska u "hibridnom ratu", protiv koga - nije poznato
Da li je Hrvatska u hibridnom ratu i ko ga protiv koga vodi, ako ga uopšte vodi, to nije jasno. Tamošnji ministar unutrašnjih poslova tvrdi da priča nije došla iz vedra neba, dok opozicija poručuje da, ako je zemlja u ratu, očekuje proglašenje vanrednog stanja.
Iako vladajući već nedeljama, pa i mesecima provlače tezu da je Hrvatska u hibridnom ratu, ni sa kakvim konkretnijim informacijama ne izlaze u javnost.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova napominje tek da hibridni rat nije pao s Marsa, takva vrsta ratovanja postoji, kaže, već godinama.
Pročitajte još:
* Linta: Napadi zbog govora u Saboru na srpskom su fašizam
- Naravno da ta vrsta delovanja postoji godinama, naravno da informacijski rat postoji otkad postoji konkurencija između država, sistema i politika. I naravno da svaka država ima pravo i dužnost da se zaštiti od toga, a jedan način zaštite od hibrinog delovanja je da se o tome javno govori - kaže ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović.
No, kada tome pokuša da se konkretno javno govori, priča odjednom zapinje: pitanje postavljeno ministru Božinoviću bilo je - ko napada Hrvatsku, no on odgovor nije ponudio.
Konkretnih je podataka malo, pa opozicija poziva premijera da objasni šta to znači.
- Sigurno je da određene zemlje i sile imaju nekakve svoje interese na području Hrvatske, ali premijer bi trebalo da kaže s kim je to Hrvatska u hibridnom ratu, ko su saradnici koji vode rat protiv Hrvatske, jesmo li to svi mi koji na neki način kritikujemo poteze vladajućih - kaže Nikola Grmoja, Most.
Jer informacije mogu biti dvosekli mač, objašnjava Miroslav Tuđman - neki američki vojni univerziteti, kaže, zanimljivo definišu šta informacija jeste.
- I više manje se svi slažu da je informacija i oružje, ali se zapravo vrlo retko ko usudi da definiše koja bi trebalo biti ograničenja za upotrebu tog oružja da ne bi došla u koliziju sa slobodom govora. Tako da tu imamo jednu pat situaciju - rekao je Tuđman.
Pat situaciju u kojoj je teren vrlo klizav, pogotovo kad je reč o političkim elitama društava nenaviklih na visoke demokratske standarde i svetost slobode govora.