Izetbegović: Nema u Bosni islamizacije, arabizacije...
Bošnjački član Predsedništva BiH, Bakir Izetbegović, izjavio je na skupu "EU budućnost za Balkan", koji se danas održava u Sarajevu, da se u BiH ne dešava nikakav zabrinjavajući proces islamizacije, radikalizacije ili "arabizacije" društva.
Izetbegović je, prenosi portal Klix.ba, rekao da su etnička ili verska isključivost i ekstremizam za istinski duh Bosne i Hercegovine apsolutno neprihvatljivi, jer su suprotni vrednostima koje smo vekovima negovali.
Bosna plaćala visoku cenu
Kako kaže, tokom cele njene istorije "građani Bosne i Hercegovine plaćali su visoku cenu štiteći svoju pluralističku zajednicu i identitet, braneći ideju kulturnog, etničkog i religijskog pluralizma i raznolikosti u svom društvu".
Ali, bez obzira na tu cenu, nikada nisu odustali od tih temeljnih principa, rekao je.
- Sve institucije Bosne i Hercegovine odlučno su se suprotstavile nasilnom ekstremizmu i terorizmu i u toj borbi vrlo uspjšno sarađuju sa svojim međunarodnim partnerima. Bosna i Hercegovina je, kao članica globalne Koalicije za borbu protiv ID, dala vrlo konkretne doprinose. Mi smo prva država u regionu koja je učešće svojih državljana u stranim paravojnim formacijama i organizacijama proglasila krivičnim delom. Sve to je rezultiralo time da u poslednjih 18 meseci nije bilo zabeležnih odlazaka iz Bosne i Hercegovine na strana ratišta - rekao je Izetbegović.
Ističe da su Bošnjaci bili posebno glasni i konkretni u osudi svih vidova terorizma i nasilnog ekstremizma.
Osudili radikalizam
Bošnjački politički, intelektualni i verski lideri jasno su se ogradili od ekstremnih ideologija i osudili radikalizam i terorizam u zajedničkoj izjavi o osudi terorizma i nasilnog ekstremizma od 4. decembra 2015. godine, naveo je Izetbegović i dodao da takođe Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini se institucionalno suprotstavila pojavama ekstremizma i paradžematima koji su pokušali da rade van njenih okvira i mimo njenog ustava i tumačenja islama.
- Bošnjaci, kao evropski narod, nikada se neće odreći dostignutih civilizacijskih vrednosti koje baštine, ali ni svoje tradicije i vere. Upravo su nas ta naša tradicija i vera naučile da budemo tolerantni. Ni kada smo varvarski ubijani nismo posegli za osvetom ili ekstremizmom, nego smo istrajavali na civilizacijskim vrednostima, na istini i pravdi - kazao je.
Zato, dodao je, ne postoje nikakve osnove ni pretpostavke da se tvrdi, kao što to neki čine, da Bosna i Hercegovina predstavlja ili može predstavljati potencijalnu sigurnosnu pretnju.
- U BiH se ne dešava nikakav zabrinjavajući proces islamizacije, radikalizacije ili "arabizacije" društva. Tvrdnje tog tipa, poput nedavnih izjava pojedinih evropskih zvaničnika, bez ikakvog osnova plasiraju opasne neistine o BiH i posebno o Bošnjacima, muslimanima - rekao je.
Izetbegović smatra da je teško oteti se utisku da je krajnja namera tih izjava zapravo da se evropska javnost zatruje lažnom predstavom o BiH, naročito o njenim građanima islamske vere, kao o, kako je rekao, tobožnjoj sigurnosnoj pretnji za Evropu.
Stabilnost Balkana od strateškog značaja
Rekao je i da je stabilnost i sigurnost Zapadnog Balkana i njegova konačna konsolidacija u okvirima Evropske unije od strateškog su značaja i za nas i za Evropu.
- Puna integracija Zapadnog Balkana u Evropsku uniju dala bi novi zamah osnivačkoj viziji Evropske unije, viziji Evrope ujedinjene u miru, prosperitetu i raznolikosti - rekao je Izetbegović, koji je i lider SDA BiH.
Regionalni dijalog i saradnja, prema njegovim rečima. su izuzetno važni instrumenti u postizanju tog cilja.
- Regionalna saradnja na projektima ekonomskog, infrastrukturnog, energetskog i sigurnosnog povezivanja - kroz mehanizme poput Berlinskog procesa - izgrađuje poverenje, poboljšava odnose i pruža opipljivu ekonomsku dobrobit našim građanima - kazao je Izetbegović.
Dodao je, međutim, da politički lideri u regionu, s vremena na vreme, na žalost, nastavljaju retoriku ili delovanje koji podižu tenzije i uzrokuju nestabilnost - najčešće, kako tvrdi, zbog sebičnih političkih ciljeva, ali često i zbog međusobnog nerazumevanja i nedostatka poverenja.
Izetbegović smatra i da političari moraju biti iskreniji, otvoreniji i direktniji u međusobnoj komunikaciji te izaći iz potrošenih šablona i populističkih matrica koje nas, kako kaže, konstatno vraćaju u retoriku i radnje koje su suprotne našim deklariranim ciljevima, preuzetim obavezama i ranijim dogovorima.