Dan kad je potpisan Dejton: Zaustavljen sukob, nastavljen verbalni rat
Na 22. godišnjicu okvirnog potpisivanja Dejtonskog sporazuma, 21. novembra 1995. godine, prevladava mišljenje da je u pitanju jedan od najboljih međunarodnih mirovnih ugovora, kao i da je nepoštivanje tog dokumenta nedopustivo.
Takođe, iako je Dejtonskim sporazumom u BiH zaustavljen oružani sukob, ocenjeno je da je nastavljen verbalni rat političara.
Postoje i stavovi da bi međunarodni faktor trebalo da prestane da upliće prste u dešavanja u BiH.
Sporazum je parafiran 21. novembra 1995. u vojnoj bazi "Rajt-Peterson" u amričkom gradu Dejtonu.
- Dejtonski sporazum je jedan od najboljih međunarodnih ugovora s elementima ustavnosti, koji je postignut u novijoj svetskoj istoriji, ali smatram da je vreme da BiH konačno treba da prestane da bude savremenim oblikom protektorata - istakao je Mile Dmičić, profesor ustavnog prava.
Dejton urušavan na štetu Srpske
Poslanici u Narodnoj skupštini RS (NS RS) ocenili su da je međunarodnim intervencionizmom narušeno pravilo poštovanja izvornih principa Dejtonskog sporazuma, što u dogledno vreme mora biti promijenjeno.
Radovan Višković, šef Kluba poslanika SNSD-a u NS RS, naglasio je da vladajuća koalicija zastupa princip poštivanja izvornih principa Dejtona.
- BiH može funkcionisati jedino ako su u svim sferama života ravnopravno zastupljeni interesi tri konstitutivna naroda. Nažalost, 22 godine se grubo krši Dejtonski sporazum i time izaziva nezadovoljstvo dva konstitutivna naroda - Srba i Hrvata - kaže Višković, a prenosi Srna.
Nenad Stevandić, potpredsednik NS RS, kazao je da je Dejton, otkada je potpisan, urušavan na štetu RS.
- Došlo je vreme da predstavnici srpskog naroda u BiH zatraže vraćanje nadležnosti koje je dobio nivo BiH, a nisu predviđene Dejtonom", rekao je Stevandić.
Spomenka Stevanović, šef Kluba poslanika DNS-a u NS RS, istakla je da je ovaj sporazum narušen odlukama visokih predstavnika.
- Predstavnici RS u narednom periodu moraju insistirati na vraćanju izvornih principa Dejtonskog sporazuma - istakla je Stevanovićeva.
Krajišnik: Zaustavljen rat, ali nastavljen verbalni sukob
Momčilo Krajišnik, predsednik Asocijacije "Stvaraoci Republike Srpske", istakao je da je zahvaljujući Dejtonskom sporazumu u BiH zaustavljen oružani sukob, ali da je nastavljen verbalni rat političara, koji se stalno optužuju i problematizuju prava onih drugih.
- Mislim da je Dejtonski sporazum trebalo da da BiH, onakvoj kakva jeste, neku šansu, ako je već na taj način usmjerena u budućnosti, ali nije joj dato pravo i potpuno je pogrešna tvrdnja da su krivci srpski predstavnici - naglasio je Krajišnik, jedan od učesnika mirovnih pregovora u Dejtonu.
Neradni dan
Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH - 21. novembar, republički je praznik i neradni dan u RS.
Dejtonski sporazum, nakon tronedjeljnih pregovora, parafirali su Slobodan Milošević, Alija Izetbegović i Franjo Tuđman.
Krstan Simić, pravni ekspert iz Banjaluke, naglasio je da odnosi unutar BiH nisu uređeni, iako je Dejtonski sporazum stvorio okvir za to.
- Političke elite u BiH nisu se potrudile da pokušaju stvoriti uslove za uspostavljanje vladavine zakona i prava, pravne i ekonomske sigurnosti - ocijenio je Simić.
Zanimljivo je da proteklih dana u FBiH osvrtanja na Dejtonski sporazum gotovo da i nije bilo.
Halid Genjac, predsjednik Glavnog odbora SDA, ocijenio je da Srbija svojim potpisom "nije dobila apsolutno pravo na to da se miješa u unutrašnja pitanja BiH".
- Podsećamo političke predstavnike Srbije da Srbija nije garant Dejtonskog mirovnog sporazuma - rekao je Genjac.
Igor Rajner, zastupnik u tadašnjoj Skupštini BiH u vreme potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine, podsetio je da je Dejtonski mirovni sporazum zaustavio rat u BiH, te da toga moramo biti svesni, "jer to je, u doba kada je donošen, bila vest koju smo jedva čekali".
- Da li je on donio loših stvari - jeste. Međutim, kao što je Alija Izetbegović rekao kada se vratio iz Dejtona - evo vam tekst sporazuma, evo vam i aneksi, nemojte me pitati da li mi se sviđaju - ne sviđaju mi se, ali oni su ono što smo zatekli i ono oko čega smo se uspjeli dogovoriti - kaže Rajner.