U "Rajskim papirima" i sestra Mila Đukanovića
Sestra bivšeg crnogorskog premijera Mila Đukanovića i njen partner osnovali su dve of-šor kompanije na Malti koje su povezane sa rudarskom industrijom i preradom minerala, preneo je portal "Vijesti.me".
Kako se navodi, njihova imena se navode u "Rajskim papirima", u nedelju objavljenoj bazi podataka sa više od 13 miliona dokumenata koji su procureli iz dve agencije za pružanje ofišor usluga i poslovnih registara.
Među profilima moćnih ljudi čije su of-šor firme otkrivene u bazi, koje je uradio Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ), je i onaj Ane Đukanović, pod njenim ranijim prezimenom Kolarević i njenog partnera Radomira Vukčevića.
"Kolarević je bila akcionar u firmi 'Ranin Ltd', kompanije registrovane na Malti 2012. godine, kada je njen brat Milo Đukanović poslednji put izabran za premijera. "Vijesti.me" prenose da je, prema izveštajima srpskih medija, "Ranin" je vlasnik "Srbija nikla', rudarske kompanije, koja je 2012. htela da investira oko 1,4 miliona dolara u tamošnja nalazišta nikla, što je izazvalo proteste u Srbiji zbog rizika po zdravlje od 'eksploatacije nikla'", stoji u profilu Đukanovićeve ICIJ-a.
Prema dokumentima iz malteškog registra preduzeća od 2012. do 2015, više od 90 odsto poslova "Ranina" je bilo "van Malte".
"Oktobra 2015, Kolarevićeva je prodala pola svojih akcija direktoru 'Srbija nikla' Radomiru Vukčeviću, koji je postao i direktor 'Ranina' umesto nje. Trenutno je jedini akcionar, prema dokumentima iz malteškog registra", tvrdi ICIJ.
Druga of-šor firma ovog para je bila povezana sa finskom rudarskom kompanijom.
"Dokumenti, takođe, pokazuju da su Kolarević i Vukčević bili direktori 'Ruukki International Ltd', malteške filijale finske kompanije, specijalizovane za rudarstvo i preradu minerala. U oktobru 2017, ova firma se vodila kao ugašena na Malti".
Kolarevićeva je odgovorila ICIJ-u da je bila deo "osnivačke i upravljačke strukture" "Ranina" u kratkom periodu nakon osnivanja, a da kompanija i njene filijale nisu ostvarile nikakav profit, jer nisu ispunile potrebne uslove za početak svojih aktivnosti, piše ICIJ.
Kao se dodaje, "ona nije odgovorila na konkretna pitanja o firmi 'Ruukki International'".
Portal prenosi i da su srpski mediji 2012. pisali da je tadašnji ministar rudarstva razgovarao sa Đukanovićevom o ulaganju 1,2 milijarde evra u nalazišta nikla, na tri lokacije u Srbiji. Ona je to negirala.
"Ako je to što sam u privatnoj vezi sa gospodinom Vukčevićem dokaz da ulažem toliki novac, savršeno je jasno o čemu se tu radi. Namera da se neko meša u moj privatni i poslovni život je skandalozna i kriminalna. O priči koju mi podmećete znam ponešto od čoveka s kojim živim i kome, valjda imam pravo da dajem stručna i pravna mišljenja u vezi sa bilo čim, pa i u vezi sa ovim projektom. Nisam se sastala sa ministrom i nisam ga u životu videla", tvrdila je tada Đukanovićeva u pismu "Blica".
Iako je poslovanje preko of-šor destinacija legalno, of-šor kompanije se često koriste za skrivanje pravog vlasnika, imovine, izbjegavanje plaćanja poreza i pranje novca. Ovo ne znači da su Đukanovićeva i Vukčević bilo čime prekršili zakon.
ICIJ piše da se porodica Đukanović smatra jednom od najbogatijih u Crnoj Gori, a da je advokatica Ana Đukanović imala nekretnine i akcije vredne više od 3,5 miliona dolara 2009, prema tadašnjem istraživanju ICIJ-a i sarajevskog Centra za istraživačko novinarstvo.