"Među bošnjačkim političarima ima pokrovitelja terorizma"
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da na Balkanu postoji znatan broj sledbenika ID-a (tzv. Islamske države) i da se Srpska trudi da se efikasno suprotstavi opasnosti od terorizma.
On je naglasio da policija Srpske trenutno utvrđuje identitet lica koja su učestvovala ili učestvuju u ratnim dejstvima na strani ID-a.
- Bivši vojnici trenutno se vraćaju u BiH i predstavljaju ozbiljnu opasnost. I ne samo oni, nego i njihovi sledbenici koji su spremni da dostižu političke ciljeve terorističkim dejstvima. Naravno, to je ozbiljna opasnost - rekao je Dodik za "Rusku gazetu“.
On je naglasio da se Srpska maksimalno trudi da se suprotstavi opasnosti od terorizma, navodeći da donosi mere s ciljem jačanja postojećih sigurnosnih struktura, jača strukturu Ministarstva unutrašnjih poslova Republike, koje je odgovorno za borbu protiv terorizma i radikalizma.
Dodik je ocenio da u BiH ne postoji razumevanje sva tri naroda o neophodnosti konsolidovane borbe protiv tog zla, napominjući da postoje bošnjački političari koji su pokrovitelji tih procesa.
- Mogli smo videti situaciju kada su muslimanski političari pokušavali da opravdaju ovo ili ono dejstvo terorista kao pojedinačne kriminalne slučajeve. A potom je bilo dokazano da je to bio organizovani teroristički akt. To govori o tome da mi na različite načine posmatramo na situaciju koja se dešava u zemlji - dodao je Dodik.
Srpska je vojno neutralna
Govoreći o odnosu prema NATO-u, Dodik je istakao da je jasna pozicija Republike Srpske — vojna neutralnost, što podrazumeva prekid aktivnosti svih predstavnika Republike Srpske na svim nivoima vlasti u BiH vezanih za integraciju sa NATO-om.
- Treba istaći da to ne podrazumeva prekid odnosa sa NATO-om, na primer na nivou programa vojne saradnje ’Partnerstvo za mir‘, gde učestvuje i Rusija - dodao je Dodik.
Predsednik Srpske je ponovio da su se Srbi opredelili da ne žele da se priključe NATO-u i da je tako odlučio narod koji je NATO bombardovao, narod koji je video da je taj vojno-politički savez uvek tokom konflikta zauzimao stranu njihovog protivnika.
- Niko ne može očekivati da Srbi to zaborave i da se priključe NATO-u - rekao je Dodik i naglasio da Srpska ne želi da učestvuje u tim savezima u kojima nije i Srbija, koja se takođe izjasnila za vojnu neutralnost.