Bosni preti 3.000 terorista
U BiH vreba opasnost od oko 3.000 potencijalnih terorista, koji su uglavnom državljani BiH, a stranaca je samo tri do četiri posto, podaci su nadležnih bezbednosnih struktura. Oni su su izuzetno dobro opremljeni, mnogo bolje nego policija u BiH. Većina njih već nekoliko godina je u policijskim registrima, ali im policija ne može ništa dok ne počine teroristički akt kao onaj, koji se nedavno desio u Bugojnu ili neko drugo delo slične težine. Ovo je, kako prenosi sarajevska štampa, izneo na sednici zajedničke komisije za odbranu i bezbednost direktor Obaveštajno-bezbednosne agencije Almir Džuvo.
Ta Komisija je juče razmatrala informacije u vezi nedavnog terorističkog napada na policijsku stanicu u Bugojnu, kada je jedan policajac poginuo, a više ih je ranjeno.
"Vidim potencijalnu opasnost od tri hiljade osoba koje u svakom momentu mogu, da li zbog psihičkog ili nekog drugog stanja, napraviti teroristički akt koji će imati mnogo veće posledice od ovoga", rekao je Džuvo, držeći u ruci spisak osoba za koje Obaveštajno-bezbednosna agencija ima informacije da bi mogle biti teroristička pretnja u BiH.
On je od BH političara zatražio adekvatne zakone i obećao da u tom slučaju ovi ljudi za tri meseca više neće biti na slobodi. "Krajnje vreme je da svi priznamo da se radi o radikalizmu i da radikalno treba biti izdvojeno iz vere", smatra on.
Direktor Federalne uprave policije (FUP) Zlatko Miletić rekao je da policija obavlja svoj deo posla, ali za ostatak nema političke volje. Miletić je ocenio da je došlo vreme da na konferenciju o borbi protiv terorizma budu pozvani i pripadnici selefijskog pokreta i da se "proba prići tim ljudima", navodeći da se u BiH ne zna ko je za šta odgovoran.
Ovoj sednici prisustvovali su i glavni tužilac BiH Milorad Barašin, ministar bezbednosti Sadik Ahmetović, ministar unutrašnjih poslova FBiH Muhidin Alić i direktor SIPA-e Mirko Lujić.
Sve ove institucije dostavile su predlog mera kako bi se ubuduće sprečili teroristički napadi, konstatujući da je neophodno doneti nove i izmeniti postojeće zakone, kao što su zakoni o borbi protiv terorizma, o oružju, zaštiti tajnih podataka, o sprečavanju pranja novca... Barašin je rekao da pripadnici selefijskog pokreta ne priznaju institucije BiH, voze bez vozačkih dozvola, ne žele BH lične karte...
"Tužilaštvo deluje kada nastupi posledica, jer nam zakoni ne dozvoljavaju da bilo šta ranije učinimo. To se mora promeniti", rekao je Barašin.