Makedonski scenario u Srpskoj
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik ocenio je da su incidenti u Narodnoj Skupštini RS uvod u "makedonski scenario" i pokušaj opozicije da pre izbora dođe na vlast.
- Bio je to pokušaj manjine da vlada nad većinom. Ali ako se opozicija već poziva na zakon, onda moraju da znaju da većina odlučuje - rekao je Dodik.
Sve opozicione stranke u Skupštini RS od srede bojkotuju rad ove institucije zato jer je sa dnevnog reda skinut Konsolidovani revizorski izveštaj o izvršenju budžeta. Opozicija tvrdi da taj izveštaj nedvosmisleno pokazuje deficit od 75 miliona evra u entitetskom budžetu zbog čega je Dodik zatražio od glavnog revizora da podnese ostavku ili će biti smenjen.
Stranke ratuju saopštenjima
Uz parlamentarnu krizu, nezaobilazan kolorit je i rat saopštenjima vladajućih i opozicionih stranaka. Prenosimo samo neke.
SDS je saopštio da je u Republici Srpskoj trenutno na vlasti "poslednji autokratski režim na Balkanu, koji mora biti srušen institucionalnim ili vaninstitucionalnim putem".
"Režim u Republici Srpskoj je svojim odbijanjem legitimnih zahteva opozicije, kršenjem Ustava, Zakona i Poslovnika o radu Narodne skupštine Republike Srpske, u potpunosti urušio demokratski kapacitet institucija Republike Srpske i sve stavio pod kontrolu jednog čoveka", ističe se u saopštenju SDS-a.
Partija demokratskog progresa saopštila je da je zgrožena saopštenjem za javnost SNSD-a u kojem je opozicija, uključujući i PDP, optužena za rušenje parlamentarne demokratije i pokušaj nasilnog zauzimanja institucije Narodne skupštine Republike Srpske.
"Upravo je SNSD danas najbrutalnije napao instituciju Narodne skupštine RS, uzurpirao je i oduzeo od građana. Upravo SNSD godinama deli narod i poziva na sukobe, jer žele fizičkim obračunima da skrenu pažnju sa ogromnih problema u koje su doveli Republiku Srpsku", ističe se u saopštenju.
Opasna avantura
Opozicioni poslanici su pokušali i da blokiraju rad Skupštine, ali ih je policija u tome sprečila. Vladajuća SNSD na to je reagovao saopštenjem da "opozicija kreće u rušenje Srpske po nalogu iz Sarajeva, Soroš fondacije i Ambasade SAD u BiH kreće u rušenje Srpske". Naime, SNSD smatra da je opozicija fizičkom blokadom rada parlamenta krenula u do sada najopasniju avanturu rušenja parlamentarne demokratije, a time i Srpske.
Teorija zavere
Ambasada SAD u BiH odbacila je navode SNSD-a da je osmislila scenario rušenja parlamenta Republike Srpske.
"Ovi neosnovani i neodgovorni komentari ne mogu se ozbiljno shvatiti. Teorije zavera, kao što je ova, samo služe da bi se odvratila pažnja od konkretnih problema u ekonomiji, pravosuđu i politici sa kojima se građani Bosne i Hercegovine suočavaju", rečeno je iz američke ambasade u Sarajevu.
Vladajuća stranka smatra da su pokušaj nasilnog zauzimanja parlamenta osmislili "političari iz Sarajeva, ekipa Džordža Soroša i njegovog referenta Brajana Hojt Jia koja je stigla u Srpsku, i dobro poznata ambasada u Sarajevu".
Sve dolazi iz Sarajeva
Za nekadašnjeg predsednika SDS-a Mladena Bosića priča o tajnom planu Zapada da se Dodik smeni po svaku cenu je istrošena.
- Pozadina protesta opozicije zaista postoji, ali ne zato što je dobila zadatak sa Zapada, već što je ovo jedna od poslednjih mogućnosti da Srpska ne zapadne u klasičnu autokratiju. Podsetiću da režim svaki protest opozicije označava kao deo zavere. I mene su optuživali da sam soroševac i ko zna šta još. Tužio sam i dobio te medije na sudu, ali očigledno se priča ponavlja. Svi koji ne misle drugačije od Dodika su izdajnici - ocenjuje Bosić.
Ipak, za Anđelka Kozomoru, politikologa iz Banjaluke, nema dileme da "opozicija sprovodi zamisli svojih mentora iz velikih ambasada".
- Srpska ima zaštitu Rusije i Srbije, ali u ovom trenutku i zaista velikih problema sa opozicionim Savezom za promene koji očigledno neke stvari radi po nalogu svojih mentora iz velikih ambasada i iz Saveta ministara BiH. Sve to dolazi iz Sarajeva, a cilj je da se nestabilna situacija iz glavnog grada BiH prenese i u Banjaluku - kazao je Kozomora.
Potpredsednik Skupštine Sonja Jovičević-Karadžić:Policija mi ne da u salu
Potpredsednik Skupštine RS, Sonja Jovičević-Karadžić kaže za "Vesti" da bi trebalo da se prekine sa praksom etiketiranja na izdajnike i lopove. Ona poziva da se sve stranke vrate dijalogu u skladu sa Ustavom i zakonima RS.
- Optužbama da su predstavnici opozicionih stranaka izdajnici, bakirovci ili soroševci, zapravo se optužuje i njihovo članstvo. A to su obični građani Srpske među kojima je mnogo boraca i vojnih invalida koji su dokazali svoj patriotizam. Ta haranga traje tri godine i već jednom bi trebalo da prestane. Ukoliko vladajuća koalicija ima ijedan dokaz trebalo bi da ga prezentuje u skladu sa zakonom. Potrebno je što pre vratiti se Ustavu, zakonima i Poslovniku Skupštine - ističe Sonja Jovičević-Karadžić.
Ona nije direktno učestvovala u blokadi Parlamenta, pa čak nije bila u sali kad su svi opozicioni poslanici dobili meru udaljenja. Međutim, ni ona na kraju nije mogla da prisustvuje sednici Skupštine.
- Kao potpredsednik Narodne skupštine RS i poslanik nisam ni mogla da budem udaljena, jer nisam bila u sali. Kasnije sam pokušala da uđem na zasedanje, ali me je u tome sprečila policija. To pokazuje da je za ovu vlast jedino bilo bitno da kazni svu opoziciju - ističe Karadžić.
Momčilo Krajišnik pesimista:Klovnovi uzrok sukoba
Za prvog predsednika Narodne skupštine RS, Momčila Krajišnika, aktuelna situacija u Parlamentu Srpske je apsolutno neshvatljiva i neprihvatljiva.
- Nisam optimista kad je reč o raspletu ove situacije, jer kad se uzme u obzir i politička situacija u okruženju sva ova dešavanja neumitno podsećaju na nešto što smo već gledali i u Makedoniji, Crnoj Gori, pa čak i u Srbiji. Političari moraju da budu ti koji će tražiti rešenja, a ne biti uzrok novih problema. Jedini izlaz iz ove situacije jeste da se spuste tenzije i da se počne ozbiljno razgovarati. Nažalost, novo vreme je proizvelo i sasvim novu generaciju političara koja, čini mi se, nema dovoljno političkog šlifa. Pritom, politički klovnovi su mnogo popularniji od ozbiljnih ljudi, intelektualaca - kaže Krajišnik.
Lopovi ćute i rade
Kometarišući podele na izdajnike i patriote, Krajišnik kaže da je među Srbima najlakše nekome zalepiti etiketu.
- Dok pravi izdajnici i lopovi ćute i rade, dotle se javnost uglavnom bavi sa onim izmišljenim - ocenjuje Krajišnik