Dodik: Opozicija pokušala da uvede diktaturu
Predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, izjavio je da je opozicija blokadom parlamenta pokušala da uvede diktaturu, ali da je najvažnija poruka koja je poslata to da je održana sednica i da je Narodna skupština efikasno radila.
Dodik je rekao da opozicija, kao manjina, želi da nametne volju demokratskoj većini koju onda naziva diktatorima.
- Upravo su oni pokušali da uvedu diktaturu, jer se to dešava samo onda kada manjina vlada većinom i nameće većini svoje mišljenje - rekao je Dodik.
On ističe da je nemoguće da opozicija nametne priču o diktaturi kada postoji efikasna većinu u parlamentu i u Vladi Srpske, koja funkcioniše, kao i sve druge institucije.
Dodik je ocenio da je indikativno to što je lider SDS, Vukota Govedarica, rekao da će se tući u parlamentu, te da je to u sredu verovatno i pokušao, ali da deluje da je vođa te grupe predsednik NDP, Dragan Čavić.
On ističe da je opozicija najavljivala vanparlamentarnu borbu i da nije slučajno izabrala dve urgentne tačke - Narodnu skupštinu i RTRS kao sinonime za Srpsku.
Predsednik Srpske je pozvao opozicione poslanike da se vrate u Narodnu skupštinu i koriste parlamentarne mogućnosti, a ne nasilje kako bi parlament nastavio da radi i kako bi bila poslata slika funkcionisanja institucija u Republici Srpskoj.
Dodik kaže da se ne može oteti utisku da je opoziciona blokada parlamenta organizovan plan u kome se traži i nađe neka tema oko koje se pokušava organizovati institucionalna kriza.
On je rekao da je slično viđeno u Ukrajini, Makedoniji i drugim mestima, gde takozvane Soroševe nevladine organizacije upravljaju sa takvom vrstom protesta.
- Znam da u okviru određenih međunarodnih grupa, frustriranih nemogućnošću da upravljaju Srpskom, ima nastojanja da se vlast na neki način skloni pre izbora da bi se navodno kreirala neka kooperativna vlast u vidu nekog Borenovića i ne znam koga, koji se izgubi i zacrveni čim vidi stranca - rekao je Dodik.
On ističe da su savršeno jasni njihovi interesi, te da udar na Narodnu skupštinu Srpske predstavlja udar na institucije.
- Jedino oružje narodnog poslanika kada uđe u parlament je njegova ruka koja glasa. Nije beznačajno ni koliko je glasova protiv. To se u demokratskom sistemu i društvu uvek verifikuje i o tome se vodi računa - rekao je Dodik.
On je naveo da poslanik u parlamentu ima pravo na diskusije, replike i glasanje, te da, ukoliko želi da izrazi stavove, to može da učiniti na demokratski način koji nije zabranjen u Srpskoj.
- Mogu da organizuju protest na mestima gde je to predviđeno zakonom, u parku Mladen Stojanović. Oni imaju to traumatično iskustvo, pa sada to više ne mogu da pokušaju. Ako pokušaju, dobiće odmah drugi miting na istom mestu - rekao je Dodik.
Predsednik Srpske navodi da su "opozicionari iz frustracije i obaveze prema ranije preuzetim ciljevima koje je njihovim šefovima neko ispostavio, došli do pozicije da udare na najvažniju zakonodavnu instituciju".
- Parlament je važnija institucija od svih drugih. Mi smo rekli da nećemo nikakvu eskalaciju. U redu, stojte tamo. Neka Miladin Stanić postane najveći siledžija u Srpskoj i onda neka priča o diktaturi. To smo videli izbacivanjem novinara RTRS - rekao je Dodik.
On je naglasio da će vlast u Srpskoj raditi svoj posao, te da je u sredu poslata najvažnija poruka da je sjednica Narodne skupštine održana i da je završena usvajanjem 16 tačaka dnevnog reda.