Manter upozorava: Dok Zapad samo posmatra Balkan, Rusija i Kina...
Nekadašnji ambasador SAD u Srbiji Kameron Manter naveo je da je neophodno da Zapad usmeri više pažnje na Zapadni Balkan. On je u autorskom tekstu za Stratfor naveo da promene i reforme u regionu mogu da se dese samo iznutra, ali da je važno da u tome postoji podrška globalnih igrača.
- Za prvih šest meseci administracije Donalda Trampa bilo je pet ključnih stavki u spoljnoj politici, a nigde se ne pominje Balkan. Ne tako davno, veći deo svetske pažnje je bio usmeren na Balkan - podseća Manter.
Balkan ponovo problematično područje
Dodaje i da danas nije takav slučaj, iako ima mnogo problema na tom području.
Pročitajte još:
* Turska i Rusija prave haos: Sledeća evropska kriza - Balkan?
* "CIA pravi haos: Da bi Amerika ovladala Balkanom i Srbija mora da padne"
- Dejtonski sporazum kojim je okončan rat u Bosni 1995. godine pokazao se kao nestabilna struktura u samoupravljanju državom, Srbija i Kosovo se još nisu pomirili, a to je neophodan korak za obe strane kako bi postigle cilj članstva u EU. Unutrašnji problemi su i dalje evidentni u Makedoniji, kao i u članici Evropske unije - Hrvatskoj. Takođe, najbistriji i najbolji iz regiona beže u potrazi za šansom na nekom drugom mestu. Istovremeno, veliki ekonomski potencijal regiona, od turizma, do inovacija i informacionih tehnologija jedva da je ispoljen - dodaje Manter.
Prema njegovim rečima, geopolitički problemi i etničke tenzije ponovo isplovljavaju na površinu Balkana - stvarajući potencijalnu opasnost za region.
- Pitanje je - da li zapadni lideri to primećuju i da li na vreme uskaču kako bi pomogli? Dobra vest je da ima nade za napredak, a u ovom slučaju on počinje ekonomijom. Zapadnom Balkanu treba ekonomska podrška, to je jasno rečeno na nedavnom sastanku u Trstu - naveo je Manter.
Aktivne "druge strane"
Nekadašnji ambasador u Srbiji kaže da su i "druge strane" ostavile trag na ekonomiju u regionu.
- Kina je pokazala veliki interes za investiranje u balkansku infrastrukturu. Već je uradila mnogo, uključujući i brzu prugu na relaciji Beograd - Budimpešta, sledi Jadranski autoput koji će povezati Albaniju, Crnu Goru, Grčku i Italiju, a kupili su i grčku luku Pirej, kako bi napravili put za transport robe od Grčke kroz Zapadni Balkan do evropskih tržišta - dodaje Manter.
Sada, više nego ikad, dodaje Manter, Balkan je zainteresovan da se približi Zapadu kako bi se rešili regionalni problemi.
- Evropski lideri, na čelu sa Nemačkom, nastavljaju da posmatraju region dok Rusija održava svoje prisustvo, naročito u srpskom energetskom sektoru. Uprkos često turbulentnim vezama sa Balkanom, SAD moraju ponovo da pojačaju svoje prisustvo. Povrh svega, Vašington ima interese na Balkanu, a naročito u kosovskim oružanim snagama, koje vodi NATO. Ispoljavanje interesa SAD vidi se i kroz značajne investicije. Pored toga, jednako je važno za ljude na Balkanu da imaju jasno i pravilno shvatanje posledica jačanja uticaja Kine, koja će biti aktivna u regionu u godinama koje dolaze - ističe Manter.
Potrebna "asistencija" sveta
Prema njegovim rečima, važno je istaći da strani akteri ne mogu da budu ključ rešavanja problema u regionu.
- Ključno je da ne samo vlade, već i društveni igrači, od biznismena, preko univerziteta do nevladinih organizacija, rade sa snagama sa druge strane na oblikovanju budućnosti regiona. Sve počinje iznutra. Pomaci nade se vide u činjenici da su Beograd i Priština u dijalogu koji treba da smanji tenzije, a makedonska vlast je već uradila veliki posao u popravljanju odnosa sa komšijama, namerom da reši spor sa Grčkom oko imena, širenjem saradnje Skoplja i Tirane, kao i potpisivanjem sporazuma o prijateljstvu sa Bugarskom - dodao je Manter.
Ipak, dodaje, ovaj napredak treba da bude praćen ubrzavanjem rešavanja drugih problema, kao što su rešavanje migrantske krize, smanjivanje nacionalističkih ispada koji podstiču etničke i socijalne sukobe.
- Zapadni Balkan će bolje rešiti probleme uz asistenciju ostatka sveta. Balkan bi mogao da bude uspešna priča u narednim godinama, ali ako padne iza centra pažnje značajnih globalnih lidera, njegove šanse za propadanje u nestabilnost će se povećati - upozorio je Manter.