Dogorelo u Banjaluci: Srbi izlaze iz institucija u Sarajevu
Što je više selektivne pravde, manje je Bosne i Hercegovine, poručuju iz Republike Srpske.
Pošto je Ustavni sud BiH odbio kao neosnovan zahtev za ocenu ustavnosti Zakona o proglašenju 1. marta Danom nezavisnosti Republike BiH, i članova Zakona o proglašenju 25. novembra Danom državnosti Republike BiH, predsednik RS je kao protivmeru najavio povlačenje dvoje srpskih sudija iz te institucije.
Potom je usledila odluka Tužilaštva BiH da podigne optužnicu protiv pojedinih članova Komisije za sprovođenje referenduma u RS.
Ove odluke samo produbljuju krizu u BiH, kaže šef poslaničke grupe SNSD-a u Skupštini RS Radovan Višković i daju za pravo stavovima političkih prvaka RS da se organi BiH diskriminatorski odnose prema srpskom narodu u toj državi.
Što bude više selektivne pravde, biće manje BiH, poručuje on.
- Ukoliko se nastavi sa ovim merama, verovatno će kod predsednika Republike biti organizovan sastanak svih političkih lidera RS. Jedna od mera u nekom budućem vremenu je i povlačenje nekih naših predstavnika iz određenih institucija. Time bi se umanjio ili ukinuo legitimitet tih institucija. Srbi se moraju uvažavati kao konstitutivni narod. Ne može niko da sprovodi svoju volju ili silu na štetu srpskog naroda. To nećemo dozvoliti - kaže Višković.
Što se praznika tiče, RS će nastaviti po starom - praznike poput 1. marta, koji jedan deo BiH slavi kao Dan nezavisnosti republike BiH, i 25. novembra, koji taj isti deo slavi kao Dan državnosti BiH, Republika Srpska neće slaviti, kaže Višković.
Bivši sudija ustavnog suda Bosne i Hercegovine Krstan Simić kaže da je podizanje optužnica protiv pojedinih članova Komisije za sprovođenje referenduma još jedan posrtaj Tužilaštva BiH.
Tim potezom beži se od, kako Simić kaže, ozbiljnog problema - rasprave o ulozi i položaju ustavnog suda, koji, kako Simić kaže, vrlo često zalazi u domen kreiranja zakona i propisa, što mu nije posao.
Simić se pita je li BiH zasnovana na vladavini zakona, pravnoj sigurnosti i jednakosti građana, ili su određene institucije u funkciji nekih politika. Ovo drugo Simić naziva pogubnim.
- Šta RS može uraditi ne znam, jer svaki drugi postupak koji bi preduzela oko negiranja izvršavanja odluka dovodi do toga da se proglašava državnim udarom, antidejtonskim delovanjem, a niko neće da otvori pitanje kako i na koji način urediti odnose - kaže Simić.