EU da bude oprezna sa Balkanom: Nacionalizam otvara put u prošlost, konflikt i rat
Potpredsednica Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček izjavila je da EU savetuje da se što bolje iskoristi pozitvna energija, prisutna na zapadnom Balkanu, jer su u pojedinim zemljama tog regiona primetne promene ka autoritarnom razmišljanju i ponašanju, koje prete da ugroze napredak demokratije.
Ona je u tekstu objavljenom na portalu europeanwesternbalkans.com, kazala da nacionalistička retorika "ne rešava probleme, ne stvara poslove, ne jača ekonomiju, ne gradi institucije i funkcionalnost države", već otvara put konfliktima.
Pročitajte još:
* "Raspad EU znači i novi rat na Balkanu"
* "Balkan se ljulja, a Evropa ga prepušta njegovom istorijskom zlu"
- Samo se setite poslednje decenije u istoriji zapadnog Balkana. Nacionalizam otvara put u prošlost, konflikt i rat. EU stara 60 godina, izgrađena je na obećanju "saradnja umesto konfrontacije", dobrosusedskim odnosima i saradnji naročito u oblasti ekonomije i između ljudi. Funkcionisanje demokratije zahteva vladavinu prava, inkluzivnost i transparentnost, kao i slobodu, nezavisnost i nepristrasnost medija - rekla je Lunaček.
Prema njenim rečima, demokratska sadašnjost i budućnost zapadnog Balkana je neodvojiva od ostatka Evrope.
- Za nas u EU, koji verujemo u budućnost svih zapadnobalkanskih zemalja u EU, građani zapadnog Balkana su deo evropske porodice zasnovane na istim vrednostima i principima - ocenila je ona.
Ona je kazala i da smatra da demokratski procesi, naročito nakon diktarture i ratova moraju da omoguće ne samo transformaciju institucija već i transformaciju autoritarnih načina razmišljanja na svim nivoima društva.
- Kriticizam je srž demokratije i političari moraju da se nose sa njim na otvoren i argumentovan način. Iz svog ličnog iskustva znam da to nije uvek lako, ali to je ono što razlikuje demokratije od autoritarnih i diktatorskih režima - rekla je potpredsednica EP.
Govoreći o trodnevnom Forumu civilnih društava, koji u sredu počinje u Tirani i na kome će učestvovati, Lunaček je kazala da je najvažniji aspekt Foruma to što će predstavnici civilnih društava i vladinih institucija imati priliku da razgovaraju i razmene mišljenja, jer suština demokratije je učešće građana.
Forum će se održati od 26. do 28. aprila u Tirani i na njemu će učestvovati predstavnici Albanije, BiH, Makedonije, Crne Gore, Srbije i Prištine.