Republika Srpska ide ka potpunom bankrotu
Vlada Republike Srpske dodatno se zadužila prodajom trezorskih zapisa za novih 21,8 miliona konvertibilnih maraka (11,14 miliona evra, iako je planirala da se zaduži za 15 miliona (7,66 miliona evra), a opozicija i ekonomisti smatraju da će, ako se politika zaduživanja u RS-u nastavi, uslediti bankrot.
Grčki scenario ili bankrot
Istovremeno, premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović saopštila je da će Vlada ranija dugovanja po osnovu naknada za budžetske korisnike isplatiti na rate, što je, kako je rekla, jedini realan i moguć način. Mnogi mediji okarakterisali su taj potez Vlade RS-a kao priznanje da je ekonomska situacija jako loša i da se ona nalazi pred bankrotom.
Predsednik opozicione Partije demokratskog progresa (PDP) Branislav Borenović tvrdi da je jedino pravo rešenje da se napravi reprogram svih dosadašnjih dugovanja, i to na period od najmanje deset godina, i smanjiti pritisak na budžet, iz kojeg godišnje više od 40 odsto izvornih prihoda ide na vraćanje kredita. Sve ostalo, kaže Borenović, vodi ka bankrotu RS-a.
- To je neizdrživo za svaku zemlju, a posebno za našu, koja je jedna od najnerazvijenijih u Evropi. Ova vlast ne zna šta da radi sa finansijama Republike Srpske. Dovela nas je u izuzetno tešku situaciju, a za osam godina ukupan dug je dupliran - ističe Borenović.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović smatra da je partijskim liderima u Bosni i Hercegovini lakše da se svađaju i izvode dramske nastupe i tenzije i tako nateraju građane da zaborave na svoje novčanike. To je, tvrdi, moguće do trenutka kad građani ostanu bez novca.
- Onog trenutka kad građani ostanu bez para desiće se scenario iz 2014. godine. I zbog toga je lakše govoriti da je budžet stabilan - ističe Pavlović.