Haris Silajdžić ima rešenje: Evo kako da BiH izađe iz krize
Veće Kongresa bošnjačkih intelektualaca održalo je javnu tribinu u Sarajevu nazvanu "Imovina države BiH - resurs za razvoj", na kojoj se raspravljalo o uspostavljanju fonda za razvoj Bosne i Hercegovine.
Prisutnima se obratio bivši član Predsedništva BiH Haris Silajdžić.
- Državna imovina je izlaz iz krize koju imamo. Potencijal za krizu smo dokazali. Potencijal za delotvorna rešenja koja su moguća i nismo, mada je bilo nekih pokušaja. Državna imovina je aktuelna u ovom najnovijem periodu od 1994. godine. Za vreme rata smo pretvorili društvenu imovinu u državnu imovinu. Nakon toga nastao je jedan dugi period nastojanja da se dokaže ono što je sasvim jasno u Dejtonskom sporazumu, a to je država ima vlasništvo nad državnom imovinom. To izgleda malo čudno, ali je tako. Imali smo 12 godina intenzivnog dokazivanja da je to tako, a i pre toga smo to dokazivali, što znači da je postojao otpor tome - rekao je Silajdžić, prenosi Klix.ba.
Pročitajte još:
* Oštro: Bakir Izetbegović je "čovek-hulja"
* Otkrivena dokumenta američkih obaveštajaca: Bosna vrvi od mudžahedina
Dodao je da se u Dejtonskom sporazumu, u klauzuli o kontinuitetu člana 1. Aneksa 4, jasno kaže da država BiH nastavlja svoje postojanje sa pravima i obavezama kao i svaka druga država.
- Počinjemo od toga da je državna imovina vlasništvo svakog građanina Bosne i Hercegovine. Iako je u pitanju aspekt neke socijalne pravde koji nije bio puno zastupljen u posleratnom periodu, ovo je istovremeno i prilika da ostvarimo barem delimično ono što je pravedno, a to je da stavimo u funkciju ovaj veliki resurs na raspolaganje svim građanima Bosne i Hercegovine kroz jedan fond za razvoj - objasnio je Silajdžić njihove namere.
On je dodao da BiH ima imovinu koja vredi između 50 i 100 milijardi maraka.
- Po najkonzervativnijoj proceni 50 milijardi KM - istakao je Silajdžić.
Ističe da na osnovu dokumenata koji se nalaze u zgradi Predsedništva BiH, na mestu na kojem su i bili, državne imovine ima 56 odsto površine, a od toga je 70 odsto šuma, 20 posto livade itd. On ističe da ljudi koji ne poznaju situaciju kažu da je reč o nekim kasarnama, ali da to nisu samo kasarne, jer su one samo mali deo toga.
- Vojna imovina je deo državne imovine i to je samo jedan mali postotak od onog čime raspolažemo. Ovo što mi imamo je mnogo sigurnije od novca, jer novac može propasti... Državna imovina - teško. Raspolažemo ogromnim bogatstvom, a vreme je da krenemo u posao za koji će nam generacije koje dolaze biti zahvalne - rekao je Silajdžić.