"BiH previše živi u svojoj prošlosti"
Nemačka ambasadorka Kristijane Homan izjavila je da nemačka vlada od BiH očekuje da se više angažuje na regionalnom i državnom nivou. Ona je naglasila da se najnovije političke krize u BiH mogu posmatrati kao pokušaji da se spreči realizacija ovog stvarnog i održivog angažovanja koji je obećan u okviru Reformske agende.
- Često beskompromisno vođeni politički diskurs u ovoj zemlji koji je orijentisan prema prošlosti naglašava razlike. Međutim, živeti s prošlošću znači da se naglasi ono što je zajedničko i da se postižu kompromisi. Posebno oni politički odgovorni, svejedno da li bili na lokalnom, kantonalnom, entitetskom ili državnom nivou. Oni svi moraju sarađivati kako bi zemlja napredovala i kako bi se ubrzale integracije u EU - rekla je Homan.
Njeni prvi utisci o BiH su pozitivni, te da ima dosta toga da pruži, pomenuvši gostoprimljive ljude, zapanjujuću prirodu i bogato kulturno nasleđe, svejedno o kojem delu zemlje se radilo.
Takođe, rekla je da BiH svojim građanima ne olakšava svakodnevicu.
- Visoka nezaposlenost, korupcija i nepotizam koji vladaju, političko-etničke napetosti su razlozi koji su proteklih godina naveli desetine hiljada ljudi na to da napuste ovu zemlju - rekla Homan.
Homan je rekla i da BiH previše živi u svojoj prošlosti, umesto sa svojom prošlošću.
- Cilj članstva u EU i NATO nudi mogućnost da se stvore jasne perspektive za buduće generacije. Iskustva novije prošlosti u BiH su elementarni sastavni deo duše ove zemlje, ali ona ne smeju prerasti u faktor koji će kočiti politički, ekonomski i socijalni proces reformi - istakla je ona, te dodala da je BiH sama sebi zadala ambicioznu Reformsku agendu i postavila za cilj NATO i članstvo u EU, piše avaz.
Pomenula je da Nemačka prati BiH već godinama s velikom pažnjom i podržava proces integracija u EU, te da su i ambasada i ona lično zahtevali da RS u septembru 2016. odustane od referenduma.