Zašto bauk Rusije kruži Balkanom?
Osim što su nesložni, Srbi su često skloni da o sebi misle i govore sve najgore i da potcenjuju svoju snagu. Ali uvek se nađe neko da im otvori oči i objasni koliko su značajni. Tako, prema tvrdnji kosovskog ministra spoljnih poslova Envera Hodžaja, Srbija "u ruskom stilu" pokušava da stvori sferu uticaja na Balkanu, piše "Sputnjik".
Pijani Jeljcin igrao kako zapad svira
Ozbiljna mašinerija je već neko vreme stavljena u pogon ne bi li se izborila sa "baukom Rusije" na Balkanu. Sa svih strana sipaju upozorenja o njenom subverzivnom haranju po prostoru bivše Jugoslavije. Kažu, devedesetih je morala da ode odavde jer je i sama bila slaba i jer je "pijani Jeljcin" morao da igra kako Zapad svira, a sada kad je povratila moć i veru u sebe ponovo bi da promeša balkanske karte.
Preteću ruku Moskve vide u navodnom pokušaju puča u Crnoj Gori, u postizbornoj krizi u Makedoniji, u drčnom ponašanju Milorada Dodika koji, kažu, ne bi smeo da se kočoperi da mu Rusija ne drži leđa, u "besplatnom" ruskom oružju za Srbiju...
Sad se svi boje Rusije
Džabe uveravanja ruskih zvaničnika da Rusija nije svetski žandarm, pa da smenjuje režime koje smatra nepodobnim i da neće rat nego saradnju na ravnopravnim osnovama - svi se boje Rusije. Nema sumnje da Zapad ne poznaje Rusiju i otuda sve njegove skorije greške u ponašanju prema Moskvi.
Srbi kao "mali Rusi"
Na Balkanu se otišlo korak dalje, pa je teza o Srbima kao "malim Rusima" ukrštena sa imidžom Srba kao večitim remetilačkim faktorom. Srbofobične izjave iz Hrvatske, koje su već opšte mesto, garnirane su pričama o ruskom naoružavanju Srbije i učestalim podsećanjima evropskih zvaničnika na balkansko bure baruta.
Pročitajte još:
* "Putin želi haos na Balkanu, ali neće Rusi najviše umirati"
* "Kosovo i Republika Srpska nisu Krim, Putin je sve potpalio"!
Podsetimo, Evropska komisija formirala je još 2015. godine propagandni tim, tvz. Specijalnu jedinicu Ist stratkom, jer je zabrinuta zbog uticaja, kako je navedeno, dobro finansiranih ruskih državnih medija i "fabrika trolova" Kremlja. Tim se finansira iz fondova EU i njegovih članica.
Nisu sedeli skrštenih ruku ni u Vašingtonu i šire informisanje pre svega na ruskom jeziku u Rusiji i zemljama bivšeg SSSR-a. Gotovo istovremeno, Velika Britanija izdvaja 700 miliona funti (877 miliona dolara) u fond koji će se baviti projektima jačanja britanske "meke moći" u Istočnoj Evropi. Novac će biti potrošen na projekte jačanja britanskih interesa na mestima kao što su baltičke države.
Šef britanske diplomatije Boris Džonson ovih dana ponovo upozorava da se "mora paziti šta to Rusi smeraju" i savetuje: "Kada pogledate rusku aktivnost na sajber frontu, kada pogledate šta rade na Zapadnom Balkanu, kada pogledate šta se dešava u Ukrajini, nema spora da morate biti veoma, veoma oprezni".