Bosni prete okupacijom
Da li Balkanu ponovo preti rat? Ovo zlokobno pitanje nadvilo se nad regionom nakon što je zagrebački "Večernji list" objavio tajni dokument NATO-a u kome se navodi da je zapadna vojna alijansa spremna da "operativno interveniše" kad to bude potrebno "kako bi spečila međuetničku sukob i promovisala sigurnost i stabilnost".
U Srbiji se različito gleda na ozbiljnost i verodostojnost ove informacije. Od toga da se radi o hrvatskom spinu i da treba sačekati Trampovo ustoličenje u Vašingtonu, pa do toga da Beograd zbog ovakvih pretnji mora što pre da izabere stranu za vojno savezništvo.
Poverljivi dokument u koji je hrvatski list imao uvid, navodno je izrađen početkom decembra u sklopu sprovođenja zaključaka samita NATO-a u Varšavi, a formulacije u tom dokumentu usaglašene su između svih 28 država članica.
Ćorava posla
Bivši šef vojne obaveštajne službe Momir Stojanović smatra da je otkriće zagrebačkog lista samo još jedan pritisak na Srbiju da se opredeli na čiju će stranu stati.
- Mi se jasno moramo opredeliti. Naša diplomatija mora da stavi do znanja da EU nema mehanizme da nas ponižava, kao i Hrvatima da se manu ćorava posla - kaže ovaj general u penziji.
Američka žurba zbog Trampa
Politički analitičar Dragomir Anđelković ocenio je da evroatlantska elita koja kontroliše NATO nastoji da pre dolaska nove američke administracije završi poslove na Balkanu. Stoga NATO sada vrši očajnički pritisak na Srbiju i RS kako bi izvukao dodatne ustupke.
U tom kontekstu on ovaj navodni poverljivi dokument NATO-a o mogućoj intervenciji na Balkanu naziva "glasom očajnika koji gubi značaj".
Zato on smatra da se na pretnje Alijanse ne treba obazirati već treba sačekati ustoličenje Donalda Trampa za predsednika SAD i novi razvoj rusko-američkih odnosa.
U dokumentu se podrobno opisuju dve vrste pretnji s kojima su suočene države u hrvatskom susedstvu: ruska destabilizacija regiona i rastući ekstremizam i radikalizacija kao posledica povratka džihadista iz Sirije i Iraka.
Takođe se konstatuje da "Rusija pruža političku i ekonomsku podršku Republici Srpskoj kako bi podsticala ometanje evroatlantskog puta BiH". Imenuje se i predsednik RS Milorad Dodik koji, prema oceni NATO, nastoji da potkopa evrointegracije BiH.
Vučić primeran premijer
Premijer Aleksandar Vučić izjavio je da je nedavno bio na Savetu NATO-a i da nije osetio nikakvo neprijateljstvo prema Srbiji i da bez obzira ne teške stvari iz prošlosti, Beograd ima partnerski odnos s tim vojnim savezom. On je rekao da nije upoznat s pomenutim dokumentom.
U delu dokumenta koji govori o Srbiji, inače, navodi se da je podrška Srba tom vojnom savezu izuzetno niska, što je posledica NATO bombardovanja 1999, ali se dodaje i da nedavna poseta premijera Vučića sedištu Alijanse predstavlja "primer na kojem treba graditi razvoj odnosa".
Zanimljivo je da se u sličnom, pretećom tonu oglasio se i visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH Valentin Incko koji je izneo ocenu da bi separatisti u BIH mogli da prinude međunarodne sile na intervenciju.
Pravo na poziv stranim trupama
Valentin Incko je rekao da bi se radije držao mirnih rešenja, kao što je međunarodni pritisak. Zapadne diplomate navode, međutim, da bi u slučaju secesije bosanskih Srba, Incko imao ovlašćenje da pozove strane trupe kako bi sprečile oružani sukob, prenosi Rojters.
- Intervenisali bismo ukoliko bi crvene linije bile prekoračene, na primer, ako bi (bosanski Srbi) raspisali referendum o nezavisnosti - rekao je Incko.
Zagreb bi još oružja za džabe
Predsednik Atlantskog saveta Srbije Vladan Živulović kaže za "Vesti" da je reč o hrvatskoj propagandi s idejom destabilizacije Srbije, što je već viđeno i kroz njihovu blokadu pregovaračkog poglavlja 26.
- Hrvatska pokušava da prikaže kako im preti opasnost s istoka ne bi li se dokopali neke pomoći od NATO-a u tehničkom smislu. Nedavno su dobili helikoptere na poklon, pa im je verovatno to malo i sada pokušavaju da izazovu neki sentiment kod alijanse. Mislim da im to neće proći - kaže Živulović.
On tvrdi da nema tajnih dokumenata i kaže da je bio prisutan kad je nedavno koordinator NATO-a za zapadni Balkan Lori Voker boravio u Beogradu i konstatovao da Srbija ima izvanredne odnose sa Alijansom, što je kasnije rezultiralo posetom premijera Vučića sedištu NATO-u i sastanku sa generalnim sekretarom Alijanse Stoltenbergom.