Kolinda poželela Srbiji dobrodošlicu u NATO, pa malo "potkačila" Rusiju
Hrvatska predsednica Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je u subotu da današnjem svetu treba više, a ne manje NATO-a i poručila da će biti prva osoba koja će poželeti dobrodošlicu Srbiji ako uđe u NATO.
Ona je dodala da veruje da će to i dogoditi i istakla da treba ubrzati politiku otvorenih vrata prema novim članicama, prenela je Hina.
- Crna Gora će postati članica za nekoliko meseci, ali šta je sa Makedonijom? Kontraverze oko imena ne mogu biti važnije od sigurnosne situacije - rekla je Grabar-Kitarović.
Naglasila je i da smatra da će novoizabrani američki predsednik Donald Tramp nastaviti saradnju u Severnoatlantskom savezu.
Ona je na panelu o NATO-u u sklopu Međunarodnog sigurnosnog foruma u kanadskom gradu Halifaksu ocenila da će Tramp, posle inauguracije i upoznavanja s informacijama, međunarodnim obavezama koje SAD ima s NATO-om i činjenicama da današnja situacija u svetu zahteva severnoatlantsku saradnju, ostaviti pozitivno nasledstvo u tom paktu.
- Verujem da ćemo u budućnosti pronaći zajednički jezik, ali sam saglasna i s činjenicom da treba da ispunjavamo naše obaveze, počevši od moje države Hrvatske - poručila je Grabar-Kitarović aludirajući na Trampove izjave tokom predsedničke kampanje kojima je dovodio u pitanje načela na kojima počiva NATO i pozvao saveznike da ulože više u taj pakt, prenosi Hina.
Dodala je i da je prisustvovala poslednjem samitu NATO u Varšavi gde je, kako je rekla, uvidela da je Hrvatska jedna od retkih država koja nije povećala svoja izdvajanja za odbranu.
- Za mene tu nije reč o troškovima, nego o investicijama, te o ispunjavanju međunarodnih obaveza - rekla je Grabar-Kitarović i izrazila zadovoljstvo što, kako je ocenila, hrvatska vlada ozbiljno pristupa međunarodnim obavezama i novom konceptu nacionalne sigurnosti.
Govoreći o "ruskoj pretnji", ona je rekla da tu zemlju neće "uplašiti milijarde dolara investicija" u odbranu već je potrebna "solidarnost" i "brze i okretne reakcije na rusko delovanje".
- Greška koju smo napravili s Krimom i Ukrajinom je bila u tome što smo bili prespori u svom odgovoru - smatra Grabar-Kitarović i poručuje da "Rusija nije smisao postojanja, neprijatelj ili suparnik NATO-a", već da sa njom treba sarađivati.