"Nema para za rat na Balkanu, ali..."
"Političke elite na Balkanu ponekad nedovoljno pažljivo biraju reči, čime podižu tenzije, dok je Evropa previše slaba i nema snage da se bavi regionom", rekao je direktor Centra za studije jugoistocne Evrope na Univerzitetu u Gracu Florijan Biber.
Biber u izjavi Tanjugu ukazuje da građani zemalja u regionu međusobno mnogo više komuniciraju nego u bilo kom trenutku posle rata devedesetih, ali su politički odnosi istovremeno sve gori.
Pročitajte još:
* Objasnio: Evo ko je kriv za novu krizu na Balkanu
* "Kada sam pričao o Miloševiću, pričao sam o državi Srbiji"
- To je paradoks, koji, mislim, dokazuje da su tenzije u regionu više politička priča, da idu u korist raznim političkim akterima. Političke elite u svim zemljama koriste, ne stalno, ali u epizodama, predrasude u svoju korist - navodi Biber i dodaje da se to vidi svake godine uoči obeležavanja Oluje, te u Bosni i Hercegovini uoči referenduma u Srpskoj.
Kaže da, uprkos nekim ratnohuškačkim izjavama, ne vidi pretnju ratom ili širim sukobom u regionu, jer ne postoje sredstva, raspoloženje, niti okolnosti za to, ali napominje da može doći do situacije u kojoj će "temperatura" toliko porasti da bi posle bilo teško vratiti se nazad.
- Ako Dodik (predsednik RS Milorad) u Srpskoj obećava punu nezavisnost od BiH, u nekom trenutku on neće moći nazad i to može da dovede do opasne situacije u kojoj niko ne želi rat, ali sve vodi do rata - kaže Biber.
To je metafora, podseća, koju je koristio i britanski istoričar Kristofer Klark, kako je Evropa krenula u rat 1914. godine - niko nije baš hteo rat, ali je sama dinamika događa vodila u tom pravcu.
Navodeći da ne govori da postoji opasnost od takve vrste rata na Balkanu, Biber ističe da postoje političke elite koje nedovoljno pažljivo biraju reči, dok je Evropa previše slaba i nema snage da se bavi problemima na Balkanu, a ujedno i u granicama EU raste nacionalizam.
Balkanu ne preti rat, ali...
Balkanu ne preti rat u smislu otvorenog sukoba, ali su tenzije moguće, navodi Biber.
- Ako smo neku lekciju naučili iz Bregzita to je da činjenica da ne želimo određeni rezultat nekog procesa ne znači da se to ne može dogoditi jednom kad taj proces pokrenemo - naglašava Biber.
Navodeći da ima očekivanja da Evropa nešto uradi kako bi smirila situaciju i da nikome ne odgovaraju tenzije na kontinentu, Biber kaže da je i EU zauzeta rešavanjem problema sopstvenog opstanka.
- Ako pričate sa zvaničnicima EU o Balkanu, oni će reći - to nije naš prioritet, nemamo vremena, imamo suštinske probleme, da li će EU preživeti krizu. Pustite nas na miru sa Balkanom. To je odgovor koji ćete dobiti - navodi Biber, a podseća i da smo u vremenu u kojem postoji mogućnost da Donald Tramp bude predsednik SAD, a desničari predsednici ili premijeri u zemljama EU.
Dodaje da će Evropa morati da se uključi ukoliko dođe do većih tenzija u regionu.