"Ne može Alijin sin da ukine dan Srpske, a Srbi to da aminuju"
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik nije isključio mogućnost novih referenduma o svakom mogućem pitanju u RS istakavši da, kako je rekao, ne želi da srpski narod izgubi šansu da odlučuje. Ovo je, podsetio je, bio referendum o Danu Republike, a ne o secesiji.
Zadovoljan što je sve proteklo u miru, Dodik kaže, da niko ne može da ospori legitimitet referenduma. Najavio je da će se sada sve dalje rešavati u parlamentu, gde će biti promenjen Zakon o praznicima.
- Ovo je pobeda svih nas. Nemam prava ni na kakav strah, jer šta znači sudbina jednog čoveka u odnosu na sudbinu naroda - rekao je Dodik gostujući na TV Pinku.
Pročitajte još:
* "Dan koji će ući u istoriju Republike Srpske!"
* Šta je Putin stvarno poručio Dodiku?
* Zapad mu sprema potpunu izolaciju: "Dodik ušao u težak politički ofsajd"
- Ne isključujem mogućnost novih referenduma o svakom mogućem pitanju. U svakom slučaju ja ne želim da srpski narod izgubi šansu da izlučuje. Ovo je bio referendum o danu Republike a ne o secesiji - rekao je Dodik i dodao da je ovde reč o daleko složenijem pitanju, a to je da postoji Ustavni sud, ali ne postoji zakon o njegovom funkcionisanju.
Taj sud, prema njegovim rečima, funkcioniše po nekim pravilima.
- On funkcioniše kao telo za manipulaciju. Devedeset odluka tog suda nisu ispoštovane, a BiH pokušava da na strahu tu instituciju proglasi obavezujućim mestom poštovanja - naveo je Dodik.
Ne plaši se, kaže, pretnji hapšenjem, jer one govore o tome da je Bosna i Hercegovina jedna velika zabluda. Za njega je kaže gotovo neverovatno da Zapad može i da pomisli da Bakir Izetbegović, Alijin sin, može da ukine Dan Republike, a da Srbi to samo aminuju.
Na opasku da i Asošijeted pres piše o njegovom hapšenju, Dodik je ukazao da tekstove o situacii u BiH i regionu pišu uglavnom ratni novinari i tu se od rata ništa ne menja.
- Zapad bi voleo da vidi Dodika u nekom ponižavajućem položaju. Oni ne žele da vide nikog ko donosi samostalno odluke - naveo je Dodik i ispričao kako je američki ambasador u Sarajevu pre par godina, na primer, od njega tražio da sruši pravoslavnu crkvu u Potočarima, jer Bošnjaci ne žele da je gledaju. Što je on, naravno, odbio.
- To je Zapad koji voli da pred vas stavlja ultimatume.
Dodik je rekao i da se još nije čuo sa predstavnicima državnog vrha Srbije, ali je dobio, kaže, čestitke mnogih prijatelja iz Srbije. Istakao je da je potpuno logična bila odluka Srbije da ne podrži referendum.
- Potpuno logično je bilo da se napravi ta distanca - kazao je.
Govoreći o ratnoj retorici u BiH, zveckanju oružjem i pretnjama, Dodik kaže da muslimani zaista misle sve ono što je nedavno rekao penzionisani general Sefer Halilović i da njemu nije prvi put da tako nešto čuje.
- Muslimani žele osvetu, oni su sebe projektovali u žrtvu i žive život žrtve. Situacija nije bezazlena, ali mislim da oni nemaju potencijala za tako nešto - kazao je Dodik i istakao da je situacija u RS potpuno stabilna.