"Dan koji će ući u istoriju Republike Srpske!"
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je Srpska održavanjem referenduma o Danu Republike pokazala svoj politički kapacitet i volju građana, ali da nikoga nije ugrozila.
Dodik je izrazio zahvalnost svima koji su podržali refrendum, svakom čoveku koji je glasao, te istakao da je ponosan na činjenicu da je referendum protekao u miru, bez incidenata.
Predsednik Srpske je ocenio da je srpski narod pokazao političku zrelost i odlučnost.
- Imamo pozitivne rezultate referenduma i izražavam zadovoljstvo ovim danom koji će ući u istoriju Republike Srpske - poručio je predsednik Srpske na konferenciji za novinare u Narodnoj skupštini Srpske u Banjaluci.
Pročitajte još:
* "Ili će Incko da sruši Dodika, ili će Dodik da sruši državu"
* Zapad mu sprema potpunu izolaciju: "Dodik ušao u težak politički ofsajd"
Nikoga nismo ugrozili
Prema njegovom mišljenju, Republika Srpska referendumom nije želela nikoga da ugrozi.
- Referendum je zakonsko pravo koje ima Srpska. Prvi put, posle potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, sproveden je referendum kao sredstvo i način odlučivanja - rekao je Dodik i napomenuo da niko ne zamera Bošnjacima na političkom stavu da ne izađu na referendum, koji je bio reakcija na ranije preduzete akcije.
On je ponovio da je odluka o referendumu prva u sprovođenju odluka Ustavnog suda BiH.
- Sada znamo da je 9. januar potvrđen od naših građana, koji nisu spremni da se odreknu tog datuma. Niko u Srpskoj, ko bude odlučivao, neće moći da zanemari ovu činjenicu - rekao je Dodik, koji je zahvalio političkim faktorima koji su se javno deklarisali za referendum, a vršili opstrukcije ovog procesa.
Nema razloga za strah
On je istakao da Republika Srpska posle referenduma nema čega da se plaši i da ide dalje.
- Republika Srpska će na situacije u kojima joj se pokušaju oduzeti prava odgovoriti na ovaj način. Sve smo sada dobro uvežbali i možemo da odgovorimo često i spremno na svaki pokušaj ponižavanja - rekao je Dodik, koji je i predsednik SNSD-a.
On je podsetio da je njegova politička partija rekla da će se baviti osamostaljenjem Srpske, ali da priču o nekoj vrsti osamostaljenja u svojim programima ima i 14 političkih partija u Evropi.
- Želimo da se BiH vrati onome što je napisano u Ustavu i kada to bude neće biti razloga za bilo kakve procese u vezi sa statusom. Nismo avanturisti i vodimo ozbiljne politike, politička planiranja i strategije - rekao je Dodik, podsetivši da su visoki predstavnici nasiljem menjali Dejtonski sporazum.
A posle referenduma...
Na pitanje šta se može očekivati posle referenduma, Dodik je odgovorio da će biti nastavljen redovan rad, jer su lokalni izbori za sedam dana, kao i da nije izabran da se bilo čega boji i da su sa njim bili i lideri ostalih političkih partija iz Srpske.
- To što lider SDA Bakir Izetbegović govori o nekim sankcijama, već odavno znamo. Samo u njegovim govorima nedostaje da je sve pokrenuo. Najvažnije od svega je izražena volja naroda i to je najbolji odgovor Izetbegoviću, a bilo bi pristojno da bar ovog dana ćuti. Baš me zanima šta će da rade ovi koji su kao nešto spremni, a u referendumu nema krivične odgovornosti - rekao je Dodik.
On je podsetio da je Ustavni sud BiH bez javne kontrole.
- Ustavni sud funkcioniše prema nekim svojim pravilima, a bez zakona. Sudije ovog suda su Mirsad Ćeman i Suada Paravlić koji su bili jedni od najistaknutijih članova SDA i zbog toga se ne može računati na objektivnost ove institucije. Republika Srpska će tražiti da bude usvojen zakon o Ustavom sudu BiH i da odu strane sudije - ponovio je Dodik.