Sandžaklije ogorčene na BiH: Dok smo ginuli bili smo vam dobri
Odlukom Ministarstva za civilne poslove Bosne i Hercegovine, svi koji su državljanstvo BiH stekli posle 1992. moraju ponovo da dokazuju da su legalni državljani BiH! Poslednji rok za reviziju, raspisanu posredstvom interneta pre godinu dana je 5. oktobar.
Prema procenama raznih udruženja i nevladinih organizacija u Sarajevu i Novom Pazaru, u BiH živi više od 150.000 Sandžaklija, a ovom odlukom direktno je pogođeno oko 20.000 državljana BiH poreklom iz Sandžaka.
Osim što im za reviziju državljanstva treba puno dokumenata, vremena, odlazaka u rodni kraj i para, Sandžaklije ističu i da Bosna "ponižava i gazi sve što su oni za Bosnu, koju smatraju matičnom domovinom, učinili u ratu i miru".
Sve zbog Arapa
Novopazarac koji već 30 godina živi u BiH kaže da pretpostavlja da se sve ovo radi zbog Arapa koji dolaze u Sarajevo i kupuju državljanstvo.
- Ipak, ovo je udar i na nas Sandžaklije koji smo ginuli braneći Bosnu - zaključio je on i dodao da troje njegove dece imaju državljanstvo BiH, ali da ga on još nema!
Ekrem Lekić, predsednik Udruženja Sandžaklija u BiH, ističe da građani uglavnom ne znaju da ponovo moraju da dokazuju svoje ranije stečeno državljanstvo, budući da većina od njih i ne koristi internet, te da se dosad pozivu odazvalo samo 30 do 40 ljudi! On naglašava da je reč o nepotrebnom nametu i da su bile već dve revizije 2006. i 2008. godine. Tada je država oduzela 1.200 državljanstava, uglavnom pridošlicama iz arapskog sveta.
- Među onima koji su na nelegalan način stekli državljanstvo skoro da i nije bilo Sandžaklija. Ako ima sumnjivih, neka njih proveravaju, zašto da ispaštaju pošteni ljudi i patriote - pita se Lekić.
Rektor ne prihvata proveru
Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, koji je poreklom takođe iz Sandžaka, istakao je da, iako je i on obuhvaćen revizijom, neće predavati dokumenta jer je to već uradio ranije kad je to od njega bilo traženo. Profesor Škrijelj naglašava da 35 godina živi u Sarajevu u kojem je studirao i gde je počeo da radi kao asistent na Prirodno-matematičkom fakultetu, da je u ratu bio pripadnik takozvane Armije BiH, da je dosad promenio tri lične karte i isto toliko pasoša i da mu više ne pada napamet da ponovo predaje dokumenta za proveru državljanstva.
Bosanski i novopazarski mediji prenose i tužnu priču starice Đeme Turković (72), poreklom iz Sandžaka, koja već dve decenije ne može da dobije državljanstvo Bosne u kojoj joj žive unuci i sva rodbina. Đema je u ratu ostala bez sinova Redžepa (30) i Besima (26), koji su poginuli kao pripadnici takozvane Armije BiH, a još dvojica sinova su joj stradala u miru. Mada su joj sinovi dali živote za Bosnu i, kako kaže, nosioci su ordena "zlatnih ljiljana", na sve njene zahteve za dobijanje državljanstva ostajala je bez odgovora, a nema čak ni zdravstvenu knjižicu.