Dodik: Odluke Ustavnog suda okačite mačku o rep
Poslanici Skupštine Republike Srpske u petak razmatraju Predlog odluke o raspisivanju referenduma za 25. septembar na kojem bi se građani RS izjasnili da li žele da 9. januar i dalje bude Dan Republike. Predstavnici Bošnjaka napustili su sednicu nakon što su zatražili 20 minuta pauze da se konsultuju o predstavljenom materijalu.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je u obraćanju poslanicima da će nakon referenduma Vlada RS uputiti zakon o Danu RS u Narodnu skupštinu i da tome neće moći da se usprotive ni predstavnici međunarodne zajednice.
Dodik je rekao da će odluka o održavanju referenduma i odluka o obeležavanju 9. januara kao Dana RS biti zakon sa najvećom snagom volje naroda u istoriji Republike Srpske i dodao da je važnost referenduma u tome da Srbi u RS zaštite pravo da samostalno odlučuju o važnim pitanjima i svojoj sudbini.
Pročitajte još:
* Kad može Britanija, može i Republika Srpska
Dodik je rekao da je odluka Ustavnog suda BiH, kojom se Dan RS proglašava neustavnim, prevršila svaku meru i da svom potpredsedniku Ramizu Salkiću poručuje "da odluku Ustavnog suda BiH može da okači mačku o rep onog momenta kad narod izađe na referendum i kaže svoje "ne" takvom odlučivanju Ustavnog suda BiH".
On je naglasio da se referendumom o Danu RS poručuje lideru Stranke demokratske akcije Bakiru Izetbegoviću i njegovoj političkoj opciji da ne mogu Republici Srpskoj osporavati prava koja joj pripadaju.
Prema njegovim rečima, pitanje referenduma i prava na referendum važno je i za sve odnose unutar BiH, te da i Bošnjaci moraju da znaju da BiH može da bude samo deo kompromisa i konsenzusa.
BiH nikako da se reši strane uprave
On je naglasio da se u BiH danas nijedno važno pitanje ne može da reši bez intervencije stranaca i visokih predstavnika koji su često omogućavali preglasavanje prava i interesa RS i srpskog naroda upravo u Ustavnom sudu BiH.
- Republika Srpska nikada ne sme da odustane od namere da jednog dana pred međunarodnim sudovima pokrene pitanje uloge visokog predstavnika u BiH koji je bio dužan da zaštiti Dejtonski mirovni sporazum, a on ga je obezvređivao - rekao je Dodik i naglasio da se odluka Ustavnog suda o Danu Republike ne može odvojiti od prakse međunarodnih faktora svih prethodnih godina u BiH.
- Nismo protiv BiH onakve kakva je koncipirana u Dejtonu sa tri naroda i dva entiteta - rekao je Dodik, ističući da se u BiH sve češće pokušavaju mimo Ustava i zakona, i Dejtona, afirmisati institucije BiH kao nadređene, a ostale institucije u BiH kao podređene, čemu je međunarodni faktor doprineo pogrešno tumačeći Dejtonski mirovni porazum.
Dodik je rekao da je budućnost BiH nemoguća, ukoliko se bazira na nameri Bošnjaka da se nestankom RS osvete Srbima za prethodni rat.