Crnogorske cigarete za teroriste
Švercovane cigarete iz Crne Gore transportuju se brodovima i kupcima sa područja pod kontrolom libijskih islamističkih terorističkih organizacija bliskih Al Kaidi i Islamskoj državi, piše Dojče vele.
Libija je, prema navodima crnogorskog Zavoda za statistiku i pored ratnog stanja u toj zemlji, najveći uvoznik duvanskih proizvoda iz Crne Gore. Samo u 2013, 2014. i 2015. godini, iz Crne Gore u tu zemlju izvezeno je čak 3.408.090 kilograma cigareta. Crna Gora doduše izvozi duvanske proizvode u još 12 zemalja. Ali kada se sabere izvoz cigareta iz Crne Gore u svih tih 12 zemalja, dobije se brojka koja nije ni približna količini koja se izveze u Libiju.
Crnogorska Uprava carina više meseci je odbijala zahteve za slobodan pristup podacima o izvozu cigareta iz luke Bar u Libiju. Kada su konačno stigli, isfiltrirani podaci ukazivali su na pošiljke cigareta u libijske luke Tobruk, Misurata i Bengazi. U većem delu carinskih dokumenata nema podataka o brendu transportovanih cigareta, iako su ti podaci morali biti navedeni.
Šverc lažne kleopatre
Bivši direktor Duvanskog kombinata u Podgorici (DKP) Slavoljub Vuksanović tvrdi da su pošiljke cigareta iz Crne Gore legalne mada su često kao švercovane plenjene u inostranstvu. Cigarete egipatskog brenda kleopatra, koje su se proizvodile u DKP-u, nekoliko puta u poslednjih pet godina zaplenjene su u Grčkoj. Prošle godine Grci su zaustavili brod Genc 3, sa 146,5 tona kleopatre, a brod je isplovio iz Luke Bar. Cigarete su bile vredne gotovo 20 miliona evra. Egipatske vlasti su tim povodom saopštile da je reč o lažnim cigaretama i imitaciji kleopatre.
U dokumentaciji se može videti da najmanje četiri kompanije registrovane u libijskoj luci Bengazi godinama kupuju cigarete preko Crne Gore. Radi se o kompanijama - Al Manaraa Company, Al Watania Company, El Jabul Company i Umal Behar Shipping.
Dok je lukom Tobruk upravljala međunarodno priznata vlada Libije premijera Abdulaha al Tinija, luka u Bengaziju, prema prošlogodišnjim izveštajima londonskog "Gardijana" bila je u rukama radikalne islamističke grupe Ansar al Šerijat. Ta teroristička grupa se u jednom izveštaju Stejt departmenta sumnjiči da su njeni pripadnici 2012. godine organizovali napad na američke diplomate u Bengaziju.
Iz ambasade Srbije u libijskom Tripoliju su u telefonskom razgovoru potvrdili da je "luka u Bengaziju doskora bila u rukama radikalnih islamista" - tačnije, do februara ove godine. I izvori iz libijske obaveštajne službe bliske međunarodno priznatoj vladi u Tobruku potvrđuju da se velike količine cigareta prebacuju iz crnogorske luke Bar i jedne italijanske luke prema lukama u Bengaziju, Misurati i Tripoliju u delovima koje kontrolišu radikalni islamisti. Prema dokumentaciji crnogorske Uprave carina, od 2013. do 2015. godine najviše pošiljki cigareta iz luke Bar upućeno je upravo u luke Bengazi i Misurata.
Osim na libijsko tržište, cigarete se, prema tvrdnjama izvora, isporučuju u Egipat, Alžir, Tunis, Liban i Siriju. U nekoliko navrata policija je hvatala krijumčare i plenila cigarete. O nekim zaplenama su izveštavali i mediji. Libijski izvor iz obaveštajne službe tvrdi i da se ilegalnom preprodajom cigareta ne bave samo krijumčari već i razne militantne i terorističke grupe koje se na taj način i finansiraju.