Reporteri "Vesti" u Srebrenici (2): Da se Srbi slože i pobede
Na lokalnim izborima, 2. oktobra, Srbi iz Srebrenice će još jednom pokušati da dobiju mesto načelnika opštine. Razjedinjenim, to im do sada nije polazilo za rukom i ta pozicija je uvek pripadala muslimanima. Mladen Grujičić, predsednik opštinskog Odbora organizacije zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice, zajednički kandidat svih srpskih partija, u razgovoru za "Vesti" veruje da su se "Srbi napokon uzeli u pamet".
- Srebrenica je možda i jedinstven slučaj u BiH zato što manjina vlada većinom. U opštini živi oko 5.000 ljudi, od čega je 60 odsto Srba, a ostalo su Bošnjaci, međutim, uglavnom zbog izbornog inženjeringa i zakonodavna i izvršna vlast obično pripadne manjini. Pri tome, da se ne lažemo, uvek se nađe i neki Srbin koji se usprotivi odluci da Srbi jedinstveni izađu na izbore. Ili ima svoje interese ili ga Bošnjaci kupe, pa onda on tim parama kasnije kupuje glasove ne da bi pobedio na izborima, već kako bi razbio srpsko biračko telo.
Šta ako se takva situacija ponovi?
- Uveren sam da su se Srbi opametili i da ovog puta neće učiniti istu grešku. Doduše, i ove godine imamo "oponenta" u svojim redovima, Desnicu Radivojevića, ali kako je on prvo bio kadar SDA, ministar u Vladi Federacije BiH, verujem da će za njega glasati mahom Bošnjaci i ja ih molim da ga podrže. Svakako je bolji kandidat od Durakovića.
Mlad i obrazovan
Vi ste najmlađi od svih dosadašnjih kandidata. Otkuda na čelu srpske liste?
- Ideja je i bila da se kandiduje neko ko je mlad, obrazovan, živi u Srebrenici i nema mrlju u svojoj biografiji. Profesor sam u Srednjoj hemijskoj školi, u Srebrenici i živim i radim i znam da niko ne može ništa da mi zameri.
Pre četiri godine su za kandidata Bošnjaka glasali i mnogi koji nisu iz Srebrenice, poput Muamera Zukorlića. Plašite li se da će i sada biti takvih "glasača"?
- To je bio deo izbornog inženjeringa koga se plašim i sada. Međutim, izborni zakon je promenjen barem za toliko da je sada mnogo komplikovanije prijaviti se na drugoj adresi. E sad, videćemo da li će i za ove izbore aktuelni načelnik opštine Ćamil Duraković imati 30 prijavljenih u svojoj kući u kojoj je oduvek živeo samo on, sa svojom porodicom.
Duraković tvrdi da će dobiti i ove izbore?
- Jedino ukoliko dođe do inženjeringa. U suprotnom, u demokratskoj i poštenoj izbornoj utakmici on nema šanse.
Kako Srbi žive u Srebrenici?
- Žive očajno. Srbi u Srebrenici su stanovnici drugog reda. Da se razumemo, nije sjajno ni Bošnjacima, jer sa ovakvom vlašću ovde nikome nije dobro. Ipak, Srbi su hendikepirani jer sve posleratne godine niti mogu da dobiju neku donaciju, njihova sela se ne obnavljaju, putevi se ne asfaltiraju, struja se ne dovodi do kuća. Za to vreme, sva muslimanska sela su situirana zbog čega u tim selima i žive ljudi. Srpska sela su pusta, kuće koje su tokom rata popaljene nikada nisu obnovljene, a ljudi koji su tokom rata pobegli nemaju novca da ih sami oprave.