"Večernji list": Srbija više neće procesuirati Hrvate
Dogovoreno rešenje za otvaranje Poglavlje 23 u pregovorima Srbije s EU predviđa da se u procesima za ratne zločine mora izbeći sukob nadležnosti između država i Srbija mora potpuno da sarađuje sa Haškim sudom i sprovodi sve njegove odluke i presude.
Hrvatski "Večernji list" u tekstu tvrdi da ovo piše u odluci EU o kojoj države članice treba da raspravljaju naredne nedelje.
Ovaj dnevnik tvrdi i da se u jezičkim formulacijama oko tri ključne tačke na kojima je Zagreb insistirao kako bi Srbiji dao zeleno svetlo poslednja tačka odnosi na to da "u tretmanu manjina Beograd mora da poštuje domaće i međunarodne obaveze".
Pročitajte još:
* Hrvati uporni: Ponovo blokirali otvaranje poglavlja 23
Zagrebački list piše da "iako je reč o diplomatskim formulacijama, one vrlo jasno kažu da je Hrvatska uspela u nameri da ukloni neprihvatljiva rešenja u susednoj državi" i da je "prva tačka spora bilo srpsko polaganje prava na takozvanu regionalnu jurisdikciju, odnosno na procesuiranje zločina počinjenih na teritoriju bivše Jugoslavije".
U tekstu odluke, po tvrdnji "Večernjeg lista", stoji da "EU naglašava regionalnu saradnju i dobrosusedske odnose pri procesuiranju ratnih zločina, što uključuje i cilj da se izbegne konflikt jurisdikcije, pa se poziva da se ratni zločini procesuiraju bez diskriminacije".
Izbegavanje sukoba jurisdikcije, što ističe EU, de facto znači da Srbija mora da odustane i da odustaje od regionalne nadležnosti. Druga tačka, saradnja s Haškim sudom, u tekstu je apostrofirana kao ključna, što uključuje i potpuno priznavanje i izvršenje odluka i presuda Suda. Time je Srbiji poslata poruka da se, između ostalog, ne toleriša poslednji eksces - odbijanje izručenja troje zvaničnika Srpske radikalne stranke.
Prema informacijama "Večernjeg lista", treča tačka koja se odnosi na zaštiti hrvatske manjine i insistiranje na sprovođenju Sporazuma o zaštiti nacionalnih manjina koje je Srbija potpisala s Hrvatskom o zastupljenosti u predstavničkim i državnim telima, "u tekstu je pak adresirana formulacijom koja kaže da EU naglašava važnost poštovanja i pune zaštite prava manjina u skladu s kriterijumima iz Kopenhagena", odnosno uslovima za članstvo u EU.
"EU uzima u obzir pravni i institucionalni okvir i traži efikasnu primenu srpskih domaćih i medjunarodnih obaveza, kaže se u tekstu o kojem će države članice raspravljati sledeće nedelje", zaključuje "Večernji list".