Srbi složno za Srebrenicu
Stranke iz Republike Srpske odlučne su da ne ponove grešku sa lokalnih izbora 2012. godine, i ove godine u oktobru u Srebrenici istaknu zajedničkog kandidata za načelnika, kako bi, prvi put nakon rata, prvi čovek opštine bio Srbin.
Preciznije, i 2012. godine postojao je zajednički kandidat svih srpskih partija koji se suprotstavio jedinstvenom bošnjačkom kandidatu, aktuelnom načelniku Ćamilu Durakoviću, ali on je bukvalno pobedio jer je postojao još jedan srpski kandidat, izvesni Milojica Ratkovac, koji je, kao nezavisni kandidat, odneo ključni deo srpskih glasova. U srpskim partijama u Srebrenici strahuju od sličnog scenarija i ove godine, odnosno prognoziraju da će Bošnjaci naći nekog podobnog da unese razdor u srpsko biračko telo, te su odlučni da takav razvoj događaja spreče.
MUP pooštrio uslove
Kako stvari stoje, Ćamil Duraković će ponovo biti kandidat za načelnika Srebrenice, i njega će podržati sve bošnjačke stranke, kao i nevladine organizacije. Zasad nije poznato da li će i ove godine biti pokušaja prijavljivanja građana koji ne žive u Srebrenici da glasaju u toj opštini. U odnosu na 2012. godinu, ipak postoji jedna razlika, jer je u međuvremenu MUP Srpske značajno pooštrio kriterijume prijave prebivališta, tako da taj proces sad uopšte nije jednostavan.
- Odlučiće vrhovi partija, ali na lokalnom nivou u Srebrenici sve srpske partije se slažu da imamo zajedničkog kandidata. Ključno će biti ne dozvoliti da se bilo ko drugi kandiduje. Naravno, nikome se to pravo ne može osporiti, ali može se uticati na raspoloženje građana da ne daju potpise za kandidature raznih prevaranata - kažu uglas za "Vesti" pojedini funkcioneri srpskih stranaka u Srebrenici.
Ova opština sada je ponovo u centru pažnje nakon što je i predsednik Srpske Milorad Dodik pozvao na jedinstvo.
- Pozivam SDS, PDP, NDP, DNS, SP i druge političke partije i udruženja građana srpskog naroda u Srebrenici da se okupimo oko jednog kandidata. Ovo je ključno vreme u kojem moramo da dobijemo načelnika iz reda srpskog naroda, jer na prostoru Srebrenice žive većinom Srbi. Apelujem ne samo kao predsednik SNSD-a, već i kao predsednik Republike Srpske, da se okupimo oko jednog kandidata i farsu koja se stvarala oko Srebrenice relativizujemo na ono što jeste sama istina o ovoj opštini - rekao je Dodik.
A podsetimo, 2012. godine su Bošnjaci sproveli masovnu kampanju "Glasajmo za Srebrenicu", u kojoj je više stotina osoba iz drugih opština prijavilo prebivalište u Srebrenici, samo da bi glasali u toj opštini. Među njima je bio i kontroverzni imam iz Sandžaka Muamer Zukorlić, te brojne druge javne ličnosti iz cele Federacije BiH koje nikakve veze sa Srebrenicom nisu imali. Oni su se nekoliko meseci vodili da žive u toj opštini, i to veoma često na adresama na kojima je ukupno živelo nekoliko desetina ljudi. Upravo o takvoj farsi govori i Dodik.
- U svim drugim opštinama možemo da evidentiramo političke razlike, ali ovde ne bismo smeli da to učinimo i moramo po svaku cenu da izbegnemo da bude više kandidata iz srpskog naroda, kao što je to bilo ranije - zaključio je Dodik.