Četnici napali novinare?
Oko hiljadu poštovalaca Draže Mihailovića i Ravnogorskog pokreta iz Republike Srpske i Srbije obeležilo je u nedelju parastosom 70 godina od njegovog hapšenja u blizini sadašnjeg manastira Svetog Nikolaja u Dobrunskoj Rijeci, poznatijeg kao Draževina kod Višegrada.
Međutim, ovaj događaj je ostao u senci napada na novinarsku ekipu N1 iz Sarajeva koja je izveštavala sa lica mesta. Incidentu je s pravom dat veliki medijski prostor kako u medijima u Bosni, tako i u Srbiji, ali je i dva dana kasnije potpuno nejasno šta se zapravo zbilo.
Naime, prema tvrdnjama ekipe televizije N1, prišla im je grupa muškaraca u crnim uniformama sa četničkim obeležjima i uz psovke i vređanje fizički nasrnula na novinare, udarali ih i otimali im opremu.
Pročitajte još:
* Danas 70 godina od hapšenja Draže Mihailovića
* Četnici i partizani "ratovali" pred sudom
- Pojavio se stariji čovek visok dva metra i zaleteo se na snimatelja Alena i počeo da ga udara kamerom po glavi. Prišla sam i govorila i molila ga da to ne radi, onda se okrenuo prema meni i počeo da me udara mikrofonom po glavi - opisala je događaj novinarka ove TV Adisa Ibrahimović i dodala da su ekipu spasli "četnici iz Srbije".
Nedugo zatim višegradska policija je saopštila da je privedena osoba koja je napala i vređala novinare N1.
Međutim, inspektor policije u ovom gradu Nešo Kesić u izjavi za agenciju Srna decidno je demantovao izveštaje medija koji su objavili da su članovi Ravnogorskog pokreta fizički napali ekipe Federalne televizije i TV N1.
Zajedno u odbranu srpstva
Skup ravnogorca i njihovih simpatizera počeo je parastosom kod spomen-obeležja u mestu Undrulje gde je Draža Mihailović uhapšen 13. marta 1946. godine. Arhimandrit Jovan Gardović, iguman manastira Svetog Nikolaja, istakao je da Srbi treba da se podsete "Dražinog zaveta srpstvu i Srbima".
Slavako Aleksić je kazao da ravnogorci nikad neće odustati od otkrivanja Dražinog "nepobusanog" groba, ali pozvao Srbe u Republici Srpskoj da zaborave partijsku opredeljenost, da se udruže i da žešće brane Republiku Srpsku i Srbiju.
- Događaj je protekao u dobroj atmosferi bez ikakvih incidenata - kazao je Kesić.
Jedan od učesnika ovog događaja i četničkih vojvoda koje je u taj čin proizveo Vojislav Šešelj, Slavko Aleksić, kaže za "Vesti" da ni on, ali i niko iz organizacije nije primetio da se bilo šta čudno dogodilo na obeležavanju 70 godina od hapšenja Draže Mihailovića.
- Valjda bi bar neko od nas primetio neko komešanje ili bilo šta slično. Uostalom, tu je bila prisutna i ekipa Televizije FBiH i oni nisu imali nikakvih problema. Ukoliko je nečega i bilo, verovatno je reč o preuveličanom incidentu koji se sasvim sigurno nije odigrao unutar manastira Draževina - ističe Aleksić.
Ovu tvrdnju je potvrdio i Ravnogorski pokret iz Višegrada koji je u izvinjenju redakciji N1 naveo da već 20 godina organizuju pomen i parastos povodom hapšenja Mihailovića i njegovih pratilaca i da se "nikada nije desio ni najmanji incident".
"Pomenuti incident u kome nisu bili svedoci organizatora skupa se desio van prostora Kompleksa Draževina na magistralnom putu Višegrad-Priboj", stoji u saopštenju ovog pokreta.