Dosta nam je nepravde!
I uoči predstojećih lokalnih izbora u BiH dijaspora se našla u istom problemu kao i svih prethodnih godina. Naime, svi koji nameravaju da iz zemalja u kojima žive glasaju na izborima, moraće ponovo da prođu komplikovan proces registracije, što je obaveza koju građani BiH sa prebivalištem u toj državi, nemaju.
Zbog toga je Svetski savez dijaspore BiH uputio otvoreno pismo Parlamentarnoj skupštini BiH i Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) radi "ispravljanja diskriminacije koja je sistemski uspostavljena prema državljanima BiH s biračkim pravom iz dijaspore".
- Ta diskriminacija se ogleda u primoravanju nas državljana BiH s biračkim pravom, koji imamo biometrijske pasoše koje smo dobili u ambasadama i konzulatima države BiH, da moramo za svake izbore aktivno i nanovo da se registrujemo i to tek nakon što budu raspisani izbori. Tada nam se ostavlja veoma kratak rok u kojem se po vrlo komplikovanoj birokratskoj proceduri moramo u dva ciklusa i o našem trošku dopisivati sa CIK BiH umesto da nas Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) i CIK BiH automatski upisuju u Centralni birački spisak onog trenutka kada smo dobili biometrijske pasoše, te potom samo zatraži našu saglasnost i tačno adresu za sačinjavanje izvoda iz CBS za glasanje ili putem pošte ili lično u najbližoj ambasadi ili konzulatu BiH - navedeno je u pismu.
Dijaspora traži da se to reši, kako bi bili dovedeni u istu ravan sa građanima koji žive u BiH. Sagovornici "Vesti", dobro upućeni u celu priču, kažu da je upravo komplikovan proces registracije za izbore, razloga zašto dijaspora poslednjih godina glasa u minornom procentu.
- Mnoštvo građana, koji su u nekoliko navrata učestvovali na izborima i pored svih komplikacija, poručuju da više ne žele da u tome učestvuju. Svaki put moraju popunjavati istu dokumentaciju, i onda sve to mora da se šalje poštom, pa se često dešava da papiri ne stignu na vreme - kaže naš sagovornik.
Poštovanje zakona
Iz CIK-a BiH napominju da se poštuje postojeći Izborni zakon, ali i dodaju da čine niz mera kako bi pomogli biračima koji glasaju iz inostranstva.
- Mi smo, koliko nam je zakon dozvoljavao, maksimalno pojednostavili proces potvrde registracije za birače van BiH i nastojimo da im svake godine olakšamo procedure, te tim povodom formiramo i posebnu mail adresu, kao i info-liniju za njih, kao i posebnu kampanju za tu kategoriju birača - rečeno je u CIK-u.