Sa bebama u zatvoru!
Nakon šestodnevnog "putovanja" od Nemačke do severa Crne Gore i pet dana provedenih u Mađarskoj, od toga i jednu noć u budimpeštanskom zatvoru, sedam crnogorskih porodica prognanih iz Nemačke, konačno se domoglo Rožaja, Podgorice i Bijelog Polja.
Kako ističe Rožajac Alija Agović, nije ni slutio da će pri povratku iz Nemačke, gde nije uspeo da dobije azil, njegova porodica na granici sa Srbijom, a potom i u Budimpešti preživeti golgotu.
- Seli smo u autobus i mislili da ćemo se lako, kao što smo i otišli, vratiti svojim kućama.
Međutim, na Horgošu nas je sačekala srpska policija koja nas je, bez mnogo objašnjenja, vratila nazad u Mađarsku. Dok su deca uznemirena i gladna plakala, drsko su nam naredili "imate dva minuta da se pokupite odavde" i tek na naše insistiranje jedva su nam objasnili da u Nemačkoj, gde smo boravili izvesno vreme i gde je, dok smo čekali azil, rođeno sedmoro naše dece, nismo dobili adekvatne prateće papire i da zbog toga ne mogu da nas puste da uđemo u Srbiju.
Pročitajte još:
* "Nemačkom upravljaju idioti"
* "Žene su same krive za silovanja zbog oskudne odeće"
Uputili su nas na Ambasadu Crne Gore u Budimpešti - priča Agović i dodaje:
- Ambasada nije radila, jer je bio vikend, a kada smo se za pomoć obratili mađarskoj policiji dočekao nas je - šok. Sa malom decom i bebama u naručjima, strpali su nas u zatvor gde su nas bez hrane i vode držali gotovo 24 sata. Pretresli su nas do gole kože, skinuli su nam kaiševe i pertle sa cipela, čak su i deci skidali pertle... Dve bebe imale su temperaturu 40 stepeni, bojali smo se da ih ne izgubimo. Sutradan su nas pustili, za hotel nismo imali novca, a ni potrebna dokumenta, tražili smo neki drugi smeštaj, ali niko nije hteo da nas primi, jer nas je bilo dvadesetoro, deca su vrištala, žene plakale.... Napokon, na insistiranje nevladinih organizacija u Crnoj Gori, crnogorska ambasada u Budimpešti i Ministarstvo inostranih poslova u Podgorici uspeli su da, u saradnji sa nemačkim vlastima, ovim porodicama srede sve papire i da im obezbede nesmetan prolazak kroz Srbiju i povratak kući.
Masovno odbijanje
Od polovine prošle godine sa severa Crne Gore u Nemačku je otišlo više od 5.000 građana, odlazi se i u ovoj godini, ali u nešto manjem broju, jer su Nemci već vratili 700 državljana Crne Gore kojima su odbijeni zahtevi za azil.