Ameri prazne Gvantanamo u BiH i Crnu Goru
Američko Ministarstvo odbrane saopštilo je u četvrtak da je dva zatvorenika iz zatvora u zalivu Gvantanamo prebacilo u Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu, gde bi trebalo da započnu novi život.
U BiH je prebačen jedan Egipćanin sa teškim zdravstvenim problemima, a u Crnu Goru zatvorenik iz Jemena, navelo je američko Ministarstvo, dodajući da nijedan ni drugi nisu mogli da se vrate u zemlju iz koje potiču.
Pentagon navodi da je treći zatvorenik Muhamed Bavazir odbio da se ukrca na let za Evropu, pa je ostao u američkoj bazi na Kubi, prenose svetske agencije.
Pentagon nije naveo zašto Bavazir nije prihvatio preseljenje u zemlju koja mu je bila namenjena a koja nije imenovana, a advokat DŽon Čendler navodi da je on insistirao da ga pošalju u jednu od više zemalja u kojoj ima rodbinu, pošto nije mogao da se vrati u Jemen.
Državljanin Egipta Tarik Mahmud Ahmed al Savah (58) iz zatvora Gvatanamo prebačen je u BiH, a Abdul Aziz Abdulah Ali el Saudi (41), koji je poreklom iz Jemena, u Crnu Goru, javio je Rojters.
Al Savah, koji je rođen u BiH i čije državljanstvo, takođe, poseduje, prema navodima medija, optužen je da je bio ekspert za eksplozive u terorističkoj organizaciji Al Kaida.
Prema informacijama koje su procurile iz Ministarstva odbrane SAD, Al Savah je bio
zatvoren u Gvantanamu više od 13 godina i ima zdravstvene probleme.
Al Savah se u Gvantanamu nalazio od maja 2002. godine, gde je prebačen nakon hapšenja u Avganistanu kada je bio član Al Kaide.
Prema dostupnim informacijama, on poseduje državljanstvo Egipta, koji je više puta tražio njegovo oslobađanje, kao i državljanstvo BiH koje je dobio zbog učešća u ratnim dejstvima.
El Saudi, koji je prebačen u Crnu Goru, bio je zatvoren u Gvantanamu više od 13 godina.
Šesnaest zatvorenika iz Gvantanama prebačeno je u zemlje Bliskog istoka i druge države od početka godine, u jeku napora da se zatvori ovaj vojni zatvor do kraja mandata predsednika SAD Baraka Obame.
Nakon današnjeg preseljenja, ukupan broj zatvorenika u zatvoru Gvantanamo je 91, objavio je Pentagon.