Koja sila može da smeni Dodika?
Da li je Vlada Republike Srpske odlukom da prekine saradnju sa Sudom, Tužilaštvom i Agencijom za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA), zbog upada pripadnika ove agencije u institucije RS i hapšenja bez znanja MUP-a RS, konačno prešla Rubikon? Hoće li "hladni rat" koji već duže vreme vlada između vlasti u Republici Srpskoj i vlasti u Sarajevu ovaj potez pretvoriti u "vrući krompir" i u čijim će rukama on završiti? Mnogo pitanja, a malo odgovora. Tek činjenica je da posle ovakve odluke Vlade Republike Srpske ništa više u Bosni i Hercegovini neće biti isto.
Analitičarima iz Banjaluke teško je da prognoziraju Kako će se dalje razvijati događaji. Saglasni su u jednom - situacija je delikatna. Miloš Šolaja, profesor međunarodnog prava na Banjalučkom univerzitetu, kaže da je jedno sigurno - napetost i nerazumevanje uz neusklađivanje će se nastaviti.
Dve Republike Srpske
- Problem je u tome što postoje dve Republike Srpske. Jedna sedi u Sarajevu, a druga u Banjaluci - kaže on, aludirajući na činjenicu da predstavnici srpske opozicije u Parlamentu Republike Srpske, koji su deo vlasti u Sarajevu, nisu podržali odluku Vlade Republike Srpske.
Pročitajte još:
* Dodik: Prekidamo odnose sa institucijama BiH
* "Rusija je važan faktor u očuvanju Dejtona"
Šolaja kaže da je potez SIPA bio samo pokušaj da se dokaže da je centralizacija BiH put ka umanjenu Republike Srpske. U tom kontekstu on misli da je to bila loša poruka koja neće dovesti do pomirenja. Kaže da visoki predstavnik može da donese odluku o smeni Vlade Republike Srpske, ili njenog predsednika, ali dodaje da bi njeno sprovođenje išlo vrlo teško. U Republici Srpskoj takvu odluku niko ne bi prihvatio.
- U tom slučaju bi morali da se traže metodi prinude, dakle sile kojom bi se to sprovelo. Tu je veliko pitanje ko je ta sila? Takva policija u BiH ne postoji. Vojne snage BiH su gotovo zanemarljive, ali šta god da se desi upotrebom sile to bi stvorilo otvoreni konflikt, koji bi mogao da izazove i ljudske žrtve.
Zato ne verujem da će visoki predstavnik da se usudi da donese takvu odluku, iako postoji percepcija da on ima takva ovlašćenja - kaže Šolaja i podseća da su "bonska ovlašćenja" politička odluka koja ima pravne mogućnosti, što je po njemu vrlo diskutabilno.
U međuvremenu, bosanska štampa puna je naslova da je, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik "izvršio državni udar" i da je SIPA imala sve nadležnosti da uradi ono što je uradila, te da nijedan pravni akt nije prekršen. Anđelko Kozomara, politički analitičar iz Banjaluke, smatra da je Vlada Republike Srpske ishitreno reagovala i da je trebalo da se drži najavljenog referenduma.
- Ovo je neprijatan trenutak za obe strane. Ovaj postupak je bio demonstracija sile Sarajeva da oni po zakonima BiH mogu da hapse osumnjičene za ratne zločine i za organizovani kriminal i bez asistencije MUP-a Republike Srpske. Time su poslali jasnu poruku i Dodiku i Vladi Republike Srpske i MUPU-u da se spremaju da to rade i u nekim drugim primerima, ne samo kad je reč o ratnim zločinima - kaže Kozomora.
Hoće li se poubijati braća?
Prema njegovim rečima, nema odgovora na pitanje šta će se desiti ako SIPA sutra ponovo zakuca na nečija vrata.
- Hoće li MUP tada na njih da puca? Hoće li između sebe da se poubijaju braća - jedni iz SIPA, drugi iz MUP-a? Mudrije je bilo da se reagovalo na drukčiji način i drukčije odgovorilo na ovu provokaciju iz Sarajeva - kaže Kozomara.
On napominje da nije dobro što su zapadne diplomate potpuno zanemarile Republiku Srpsku, a veruje da visoki predstavnik neće "rušiti samog Dodika", već će krenuti da hapsi njegove bliske saradnike kako bi ga diskreditovao i udaljio od predstavnika međunarodne zajednice.