Mladiću i Hadžiću biće suđeno i posle zatvaranja Tribunala
Ako Haški tribunal bude zatvoren pre hapšenja preostala dva begunca, Ratka Mladića i Gorana Hadžića, njima će suditi poseban "međunarodni mehanizam" čije je formiranje planirano izlaznom strategijom rada tog suda, rekli su predstavnici suda.
"Ako bi Mladić i Hadžić bili uhapšeni u neko skorije vreme njima bi se sudilo u Haškom tribunalu i ti procesi bi mogli da budu okončani do 2014. ili 2015. godine. Ako, pak, do toga ne dođe, to ne znači da će se slobodno šetati bez kazne", rekli su predstavnici Tribunala na jednom od panela studijske posete toj insituciji koju je organizovala misija OEBS u Srbiji za novinare.
Prema njihovim rečima, izlaznom strategijom rada Tribunala predviđeno osnivanje posebnog međunarodnog mehanizma - rezidualnog mehanizma, koji će pružiti mogućnost suđenja Mladiću i Hadžiću posle zatvaranja Tribunala.
Prema proceni predsednika Tribunala u Hagu Patrika Robinsona, svi postupci koji su u toku, kao i proces protiv Radovana Karadžića, trebalo bi da budu pravosnažno okončani (pred Žalbenim većem) do 2014. godine, kada je predviđeno zatvaranje ovog suda.
Pred Tribunalom su trenutno u toku procesi po 17 predmeta protiv 40 optuženih. Od tog broja, pet predmeta je pred Žalbenim većem, 10 suđenja je u toku i u dva predmeta optuženi su u bekstvu - Mladić i Hadžić.
Istorija i statistikaHaški tribunal osnovan je 1993. godne Rezolucijom 827 Saveta Bezbednosti Ujedinjenih nacija, a prva optužnica je podignuta godinu i po dana kasnije 7. novembra 1994. godine protiv Dragana Nikolića, koji je u vreme rata u BiH bio upravnik logora "Sušica" kod Vlasenice.
Savet bezbednosti odlučio je 2003. da od 2004. godine više ne budu podizane nove optužnice i da se do 2010. godine okonča kompletan rad Tribunala, međutim taj rok je uveliko probijen.
Za 10 godina tužilaštvo u Hagu optužilo je 161 osobu, ali je potom 20 optužnica povučeno.
Postupci su završeni protiv 121 optuženog u 86 predmeta, u kojima je 11 optuženih oslobođeno optužbi, 61 osuđen, 19 ih je umrlo, a ostali su procesuirani pred domaćim sudovima. |