SFOR i EUFOR švercovali oružje iz BiH
Oružje poreklom iz BiH, pronađeno prilikom nedavnog hapšenja pripadnika italijanske mafije na jugu Italije, u tu zemlju su doneli pripadnici SFOR-a i EUFOR-a koji su se vraćali kući.
"Nezavisne novine" pišu da italijanski istražni organi ne nameravaju da pokrenu istragu o ovom oružju, jer slučaj ne smatraju veoma bitnim, a diplomatskoj misiji BiH u Italiji uputili su dopis u kome su naveli da nisu pronađeni bilo kakvi dokazi o umešanosti građana BiH u slanje tog oružja u Italiju.
Prema tim informacijama, najverovatnije se radi o oružju koje je posle rata u BiH prikupljeno od stanovništva kroz razne akcije poput "Žetve", a onda vojnim konvojima, kada su se vojnici vraćali kućama, završilo u Italiji.
"Ako su te informacije tačne, lako je zamisliti da je neko deo tog oružja stavio u vojni transportni avion, a znamo da ti avioni ne podležu carinama, niti kontrolama, pa je neki vojnik to lako mogao uneti u Italiju", rekao je izvor "Nezavisnih novina".
Osim toga, italijanski organi nisu isključili mogućnost da je oružje dospelo u Italiju preko drugih vojnih kontingenata i međunarodnih policijskih ili vojnih misija.
Izvor "Nezavisnih" je rekao da je fokus italijanske policije šverc voća i robe u južnoj Italiji, a oružje je "kolateralna šteta" pronađeno prilikom pretresanja prostorija koje su koristili pripadnici Koza nostre i Kamore.
EUFOR: Briga o oružju predata vlastima BiH
Visoki zvaničnici Ministarstva odbrane i EUFOR-a tvrde da nemaju saznanja da je oružje iz BiH legalno ili ilegalno dospelo u ruke kriminalaca u Italiji. "Svi koji o tome govore trebalo bi da predoče dokaze za te tvrdnje. Da bi bila sprovedena istraga potrebni su dokazi, a ne samo reči", rekao je Bair. On je rekao da EUFOR nadzire proces uništavanja oružja u BiH, ali da je nadležnost za obavljanje tog posla predata sa EUFOR-a na vlasti BiH. Ministar odbrane BiH Selmo Cikotić kaže da ovo ministarstvo "nema nikakvu vezu ili saznanja da ima ikakvu vezu" sa oružjem pronađenim u Italiji i da za sada ne sprovodi nikakvu istragu. |
Načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH Miladin Milojčić kaže da su viškovi naoružanja dobro čuvani i da je teško da je neko mogao doći do tog oružja.
"Garantujem sa nivoa Zajedničkog štaba da nisam potpisao nijedan dokument u mom mandatu niti znam sa nivoa Zajedničkog štaba da je vršena bilo kakva trgovina sa Italijom", naglasio je Milojčić.
Prema njegovim riječima, u BiH, osim skladišta Oružanih snaga BiH, postoje i drugi kapaciteti koji poseduju naoružanje i deo vojne opreme.
"Tu pre svega mislim na MUP-ove, policiju, bezbednosne agencije, namensku industriju i crno tržište koje postoji u svakoj zemlji", rekao je Milojčić, dodajući da ne želi da na ovaj način nekome imputira ili da prenosi odgovornost.
On je upozorio da je reč o veoma ozbiljnom pitanju u koje moraju da budu uključene sve agencije i institucije BiH i da veruje da će nadležne agencije, koje se bave istragama, doći do konačnog rezultata.
Živko Marjanac, zamenik ministra odbrane BiH, kaže da to oružje nije otišlo iz Oružanih snaga, a da je, imajući u vidu ratnu prošlost, moguće da se oružje još nalazi u nekakvim skloništima.
"Treba sačekati istragu organa zaduženih za to i najskorije vreme će pokazati na koji način je to oružje dospelo gde je dospelo", kazao je Marjanac.
Italijanska policija uhapsila je na jugu Italije desetine pripadnika različitih italijanskih mafijaških grupa i zaplenila veću količinu naoružanja, za koje je utvrđeno da potiče iz BiH.