Tragedija Sirijaca probudila sećanje na kotorski slučaj (1): Žrtve "Mis Pat" pale u zaborav
Fotografija Ajlana Kurdija, trogodišnjeg dečaka iz Sirije, čije je telo more izbacilo na plažu turskog letovališta Bodrum, potresla je ceo svet. Tragedija Abdulaha Kurdija, glave porodice, rodom iz sirijskog grada Kobane, koji je sem trogodišnjeg Ajlana izgubio i dve godine starijeg sinčića Galipa i suprugu Rehan, posebno je odjeknula u Crnoj Gori gde se pre 16 godina dogodila slična tragedija, a da vlast do danas nije utvrdila ni broj žrtava, niti adekvatno kaznila vinovnike zločina za koje se od prvog dana zna ko su.
Ribari su nedaleko od Bigova kod Kotora na moru 16. avgusta 1999. godine našli mladića koji je još davao znake života. Dva dana su se lekari kotorske bolnice borili da ga povrate iz duboke kome, a kad se osvestio, saznalo se da je negde na pučini između Bara i ulaza u Bokokotorski zaliv dogodio brodolom i počela je potraga za žrtvama. Preživeli mladić, Avduš Morina iz Smedereva, doduše, nije mogao mnogo da kaže i pomogne potrazi, ali prva tela utopljenika koja je more u međuvremenu izbacilo i koja su na tom prostoru pronalažena narednih dana, ukazivala su da se dogodila tragedija neslućenih razmera.
Pročitajte još:
* Dečaci sa obale Bodruma sahranjeni u Siriji kao mučenici
* "Vraćam se u Siriju da sahranim porodicu"
* Gori od Orbana: Britanski političar šokirao komentarom o sirijskom dečaku
Iz mora su izvučeni ostaci 37 osoba, među kojima i mnogo dece, od kojih je samo 12 identifikovano. Vladimir Vasić iz Malog Mokrog Luga, Ramojana Mehmeti iz Niša, Nazmija Bajrami iz Srbice, Emanuela Imeri iz Zemuna, Nađija Abdulahu iz Prištine, Nađija Sadiković iz Bujanovca, Marija i Dragana Feratović iz Knjaževca, Hatidže Iseni iz Zemuna, Bajram Dalipi iz Sremčice, Savdija Bajramaj iz Peći i Muharem Salihi iz Gnjilana, svi Romi.
Čim se pronela vest o tragediji, u Podgoricu i mesta na Crnogorskom primorju se sjatila rodbina stradalih, koja je danima opsedala policijske stanice i bolnice u nadi da će doznati nešto o njima, da će ih prepoznati makar među utopljenicima izvađenim iz mora. Na osnovu njihovih kazivanja i onoga što su saznali od, kako će se, nažalost, ispostaviti jedinog preživelog u ovom brodolomu, Avduša Morine, istražni organi su brzo počeli sklapati mozaik priče.
Stradale cele porodice
U tragediji "Mis Pat" stradale su i cele porodice. Posebno je karakterističan slučaj braće Bena i Isena Drmakua iz Smedereva, koji su sa suprugama Vasvijom i Ćulferijom i decom Vericom, Nusretom, Dijanom,Alimom i Selmom, te avgustovske noći 1999. godine, po svoj prilici, završili u morskim dubinama naspram crnogorske obale.Za početak je utvrđeno da je brodolom doživeo brodić zvani "Miš Pat", vlasništvo Kotoranina Joka Nikaljevića (46), koji se ubrzo našao iza brave. U zatvor je istovremeno dospeo i Ramadan Balja (33) iz Podgorice, jedan od organizatora ovog krvavog transporta. Na osnovu njihovih kazivanja i drugih podataka do kojih je došla istraga, tužilac je upotpunio listu osumnjičenih za tragediju. Na njoj su se, sem Nikaljevića i Balje, našli još i Agim Gaši (44) i Ismet Balja (25), obojica iz Podgorice, zatim Saša Boreta (29) i Goran Đuričković (32) iz Budve, kao i Refik Hodžić (40), iz Kiseljaka u BiH. Za osmog člana ove družine istražni organi su utvrdili samo da ima nadimak "Puka", da je, izgleda, rodom iz Smederevske Palanke i da se možda preziva Maljoku. Oni su za cenu od 1.500 do 2.500 maraka po odrasloj osobi, odnosno 500 maraka za dete, prebacivali izbeglice sa Kosmeta i druge nevoljnike u Italiju.