I Sarajevo mora da prizna zločin
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite u Vladi Republike Srpske Rade Ristović, koji je bio i predsednik Odbora za obeležavanje 18 godina stradanja vojnika u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, ocenjuje u intervuju za "Vesti" da je ovim skupom poslata jasna poruka međunarodnoj javnosti da su u ratu u Bosni stradali i Srbi.
- Paljenjem sveća i polaganjem sveća na mesto na kome su ubijena 42 vojnika JNA želeli smo da jasno poručimo međunarodnoj zajednici, ali i mnogima u BiH da su u poslednjem ratu ovde svi stradavali - i muslimani, i Hrvati, i Srbi - kaže Ristović.
Da li je tu sliku moguće promeniti na ovaj način?
- Porodice žrtava u Dobrovoljačkoj čekale su na ovaj dan punih 18 godina. Ovim činom smo želeli da podsetimo da je rat počeo u Sarajevu iz koga je proterano između 160.000 i 200.000 Srba.
U svojoj dugoj istoriji, Sarajevo nikada nije bilo bez Srba kao što je to slučaj danas.
Reakcije Bošnjaka su bile burne?
- I pretpostavljali smo da će biti takve. Međutim, nismo se obazirali jer nam je želja bila da sve prođe u miru i bez incidenata. Kao što smo priznali da su naši sunarodnici počinili zločine, poput onog u Srebrenici, jasno smo poručili svima da bi isto trebalo da učine i drugi narodi. Jedino na taj način, uz međusobnu toleranciju i priznavanje zločina, moguće je živeti na ovim prostorima.
Možda Dodik poseti Radovana
Koliko je izvesno da Dodik poseti Karadžića u Hagu? |
Nameće se utisak da su u BiH ipak dvostruki aršini i kad je reč o žrtvama, ali i o krivcima.
- Pa dešavanja u Haškom tribunalu su vam za to najbolji dokaz. Srbi su u ovom sudu osuđeni na više od 1.000 godina zatvorskih kazni, dok je pripadnicima drugih naroda presuđeno tek oko 40 godina.
Ovakve presude ne odslikavaju pravu sliku onoga što se dešavalo tokom rata.
A koja je prava slika?
- Prava slika je da su tokom rata Srbi napustili ili stradali u više od 1.900 gradova, naselja, sela i zaseoka. Logično je valjda da se postavi pitanje ko je to učinio i ko je za to odgovarao.
Jedan od optuženih za Dobrovoljačku je u pritvoru u Londonu?
- Iz svih prikupljenih dokaza izvlači se nedvosmislen zaključak da su ti mladi vojnici JNA nedužno stradali. Na spisku osumnjičenih za taj zločin je 16 imena među kojima je i član ratnog Predsedništva BiH Ejup Ganić. Ukoliko su zbog ratnih zločina pripadnici srpskog naroda već osuđeni na hiljadugodišnje kazne, želimo onda i da pripadnici drugih naroda koji su odgovorni za zločine takođe izađu pred lice pravde.
Kome bi Ganić po Vašem mišljenju trebalo da bude izručen?
- Na osnovu dokumentacije kojom raspolaže Tužilaštvo za ratne zločine Srbije, Ganić bi trebalo da bude procesuiran upravo u ovoj državi, a nikako u Bosni i Hercegovini.